Sedoanaljezi ile kolonoskopi yapılan hastalarda analjezi nosisepsiyon indeks monitörizasyonunun etkinliği
Efficiency of the analgesia nociception index monitoring in patients undergoing colonoscopy with sedoanalgesia
  1. Tez No: 464135
  2. Yazar: MERVE SORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ZUHAL AYKAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Sedoanaljezi eşliğinde kolonoskopi yapılan erişkin hastalarda analjezi yönetiminin konvansiyonel yöntemlerle ve ANİ monitörizasyonu kullanılarak yapılmasının toplam opioid tüketimi, sedasyon ve analjezi düzeyleri, solunumsal ve hemodinamik parametreler, komplikasyonlar ve derlenme üzerine etkilerini karşılaştırmak; ANİ monitörizasyonunun ameliyathane dışı anestezi uygulamalarında hasta güvenliğini artırma ve gereksiz ilaç kullanımının önüne geçme konularındaki etkinliğini değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve yöntem: Etik kurul onayı sonrası, sedoanaljezi eşliğinde elektif kolonoskopi yapılacak, ASA I-II grubunda ve 18-70 yaş arasında olan 102 hasta çalışmaya alındı. Hastalar ANİ monitörizasyonu yapılacak grup, grup A; yapılmayacak kontrol grubu, grup K olmak üzere randomize şekilde ikiye ayrıldı. Bütün hastalarda sedasyon ve analjezi sağlamak amacıyla intravenöz olarak ketamin, propofol ve remifentanil kullanıldı. Ketamin 1 mg/kg ve propofol 0,5 mg/kg ile sedoanaljezi indüksiyonu yapılmasının hemen ardından propofol ve remifentanil infüzyon olarak başlandı. Propofol 2 mg/kg/sa dozunda, sabit hızda uygulanırken, remifentanil infüzyonuna ise 0,05 mcg/kg/dk dozunda başlandı. Grup A'da remifentanil ANİ değeri 50-70 aralığında olacak şekilde titre edilirken, grup K'da hastaların remifentanil ihtiyacına geleneksel yöntemlerle karar verildi. İşlem sırasında KH, OKB, DSS, SpO2, BİS, RSS ve NRS takipleri yapıldı. Yeterli sedoanaljezi sağlamak için BİS değerinin 60-80 aralığında olması hedeflendi. İşlem sonrasında 3 dakika aralıklarla hemodinamik, solunumsal değerler ve NRS'nin yanı sıra MAS ile derlenme skoru takip edildi. İşlem sırasında ve sonrasında gözlenen yan etki ve komplikasyonlar kaydedildi. İstatistiksel analizler için R versiyon 2.15.3 programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların yanı sıra, Shapiro-Wilk testi, grafiksel inceleme, bağımlı/bağımsız gruplar t testi, Mann-Whitney U testi, Pearson korelasyon analizi, Pearson ki-kare testi ve Fisher Exact test kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık p≤0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Grup A ve grup K arasında yaş, ağırlık, cinsiyet, ASA grubu, işlem ve derlenme süresi bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Çalışmamızda oluşturulan grupların işlem sırasındaki KH, OKB, DSS değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel ve klinik olarak önemli düzeyde anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Gruplar arasında toplam verilen ketamin ve propofol miktarı bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmazken, toplam verilen remifentanil miktarının grup A'daki hastalarda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu saptandı (p=0,011). Aynı zamanda grup A'daki hastaların grup K'dakilere göre işlem sırasındaki BİS değerlerinin ve Ramsey sedasyon skorlarının genel olarak daha düşük olduğu saptandı. Sonuç: Çalışmamızın verilerine dayanarak ANİ monitörizasyonunun opioid tüketimini azaltmakta başarılı bir yol gösterici olabileceğini ve analjezik ajanların olası istenmeyen etkilerinden kaçınma, hastaya özgü yeterli dozun uygulanması ve böylece hasta güvenliğini arttırma amacıyla kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to compare the effects of analgesia management with conventional methods and ANI monitoring on total opioid consumption, sedation and analgesia levels, respiratory and hemodynamic parameters, complications and recovery in adult patients undergoing colonoscopy done under sedoanalgesia; it was also aimed to evaluate the effectiveness of ANI monitoring in increasing the patient safety and avoiding unnecessary use of drugs in anesthesia outside the operating room practices. Materials and methods: After ethics committee approval, ASA I-II group, between 18-70 years of age, 102 patients scheduled for elective colonoscopy under sedoanalgesia were included in the study. Patients were randomly assigned to one group according to ANI monitoring; group A, where monitoring with ANI is made or group K, being the control group without ANI monitoring. All patients received ketamine, propofol and remifentanil intravenously to provide sedation and analgesia. Immediately after induction of sedoanalgesia with ketamine 1 mg/kg and propofol 0,5 mg/kg, then propofol infusion was started at a constant rate (2 mg/kg/hr) and remifentanil's initial rate was 0,05 mcg/kg/hr. In group A, remifentanil was titrated to hold the ANI values in the range of 50-70. In group K, patients' remifentanil needs were determined by conventional methods. During the procedure heart rate, mean blood pressure, respiratory rate, SpO2, BIS, RSS and NRS follow-ups were done. For adequate sedoanalgesia, BIS was maintained between 60-80. Hemodynamic and respiratory values, NRS and MAS recovery score were followed with 3 minute intervals after the procedure. Side effects and complications observed during and after the procedure were noted. R version 2.15.3 program was used for statistical analysis. Shapiro-Wilk test, graphical examination, dependent/independent groups t test, Mann-Whitney U test, Pearson correlation analysis, Pearson chi-square test and Fisher Exact test were used in addition to descriptive statistical methods. Statistical significance was accepted as p≤0,05. Results: There was no statistically significant difference between group A and group K in terms of age, weight, sex, ASA group, procedure and recovery time (p>0,05). There was no statistically and clinically significant difference when we compared heart rate, mean blood pressure, respiratory rate values of the groups in our study (p>0,05). There was no statistically significant difference between the groups in terms of the total amount of ketamine and propofol consumption, whereas the amount of remifentanil used in group A was found to be statistically significantly lower (p=0,011). It was also found that the BIS values and Ramsey sedation scores of the patients in group A were generally lower than those in group K. Conclusion: We believe that, based on the data of our study, ANI monitoring may be a useful guide in reducing opioid consumption and may be used in avoiding possible adverse effects of analgesic agents and patient specific dosing thus ameliorating patient safety.