Fazla tartılı ve obez olan çocuklarda histopatolojik steatozis/fibrozis bulguları ile çeşitli görüntüleme ve kan steatozis/fibrozis göstergeleri arasındaki ilişkinin karşılaştırılması
The comparison between histopathological steatosis / fibrosis findings and differential imaging and blood steatosis / fibrosis indicators in children with overwei̇ght and obesity
- Tez No: 464146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN TUTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (nonalcoholic fatty liver disease, NAFLD) obezitenin artışıyla beraber kronik karaciğer hastalığının en sık nedeni haline gelmiştir. NAFLD tanısında ve derecelendirilmesinde karaciğer biyopsisi halen altın standart olmasına rağmen invazif bir yöntemdir. Noninvazif teknikler olarak ultrasonografi (USG), bilgisayarlı tomografi (BT) ve magnetik rezonans görüntüleme (MRG) teknikleri NAFLD tanısında kullanılsa da, bu yöntemlerle aynı anda hepatik fibrozis ve steatozis değerlendirilememektedir. Çalışmanın amacı; fazla tartılı ve obez olan çocuklarda histopatolojik karaciğer steatozis /fibrosis bulguları ile noninvazif çeşitli görüntüleme ve kan steatozis/fibrosis göstergeleri arasındaki ilişkinin karşılaştırılmasıdır
Özet (Çeviri)
Parallel with the increasing rates of obesity, Non-Alcoholic Fatty Liver Disease (NAFLD) has become the most common cause of chronic liver disease in children. Liver biopsy is the current gold standard for the diagnosis and grading of NAFLD. Although non-invasive procedures such as ultrasonography (USG), computerized tomography (CT), magnetic resonance imaging (MRI) are used for NAFLD diagnosis, hepatic fibrosis and steatosis can not be evaluated simultaneously by these methods. The aim of the study is to compare between histopathologic findings of steatosis/fibrosis and various non-invasive imaging and blood steatosis/fibrosis indicators of overweight and obese children