Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinde takip edilen tip 2 diyabetli hastalarda interlökin-8 -251A/T polimorfizminin nefropati gelişimine etkisinin araştırılması
Investigation of effect of interleukin-8 -251A/T polymorphism on nephropathy development in type 2 diabetic patients who were followed i̇n Trakya Uni̇versi̇ty Health Research and Appli̇cati̇on Center
- Tez No: 464175
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Diyabetik nefropati (DNP) dünya genelinde son dönem böbrek hastalığının ve Diyabetes Mellitus ilişkili morbi-mortalitenin en önemli nedenidir. DNP gelişiminde inflamasyon süreçlerinin aktivasyonunun önemli rol oynadığı gösterilmiştir. Deneysel ve klinik çalışmaların sonuçları, diyabetik bireylerde İnterlökin-8 üretiminin arttığını, bu artışın diyabetik komplikasyonlarla ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada, 138 sağlıklı birey (%47'si kadın) ile bilinen DM süreleri 12-480 ay arasında değişen 138 bireyde (%58'i kadın) IL-8 rs4073-251T>A gen polimorfizminin tip 2 DM gelişimi ve diyabetik hastalarda DNP gelişimi ile ilişkisi araştırıldı. Ailede diyabet öyküsü olanların diyabet gelişim riski 5.8 (%95CI 3.48-10.26) kat (pA gen polimorfizm dağılımı ile DM gelişimi arasında ilişki saptanmadı. DNP gelişmiş diyabetik hastalarımızda, DNP gelişmemiş hastalara göre ailede diyabet ve hipertansiyon öyküsü yüksek bulundu. DNP gelişmiş olan hastalarımızın hiçbirinde IL-8 rs4073-251T>A gen AA genotipi saptanmamasına karşın, DNP gelişmemiş olgularımızın %5 kadarında AA genotipinin saptandı (p=0.085). IL-8 rs4073-251T>A gen loküsünde A aleli taşıyan hastalarımızda diyabet süresinin yaklaşık dokuz yıl daha uzun olmasına rağmen, A aleli taşımayan diyabetik hastalarımıza göre üriner albümin atılımı 3.5 kat düşük bulundu. A aleli taşıyan hiçbir hastamızda açık DNP gelişmemiş olmasına karşın A aleli taşımayan hastalarımızın %10'unda açık DNP geliştiği belirlendi. DNP gelişmiş hastalarımızın, diyabet süresi (p=0.002), SKB (p=0.064), AKŞ (p=0.003), HbA1c (p=0.005), trigliserid (pA gen loküsünde A aleli taşıyıcılığı ile istatistiksel anlamlılık sınırına ulaşmamış olsa dahi lökosit sayısı (p=0.094, r=-0.143) ve nötrofil sayısı arasında (p=0.124, r=-0.132) negatif doğrusal ilişki olduğunu saptandı. Bulgularımız, genetik faktörlerin DM ve DNP gelişiminde önemli rol oynadığını, hasta grubumuzda IL-8 rs4073-251T>A gen polimorfizminin DM gelişimi ile ilişkili olmadığını ancak diyabetik bireylerde IL-8 rs4073-251T>A geni AA genotipi varlığının DNP gelişimini engelleyici-azaltıcı etkisi olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetic nephropathy (DNP) is the most important cause of end stage renal disease and diabetes mellitus related morbidity-mortality worldwide. It was showed that activation of inflamatory process has an important role in DNP development. The results of clinical and laboratory studies showed that IL-8 production is increased in diabetic patients and this increase is related to diabetic complications. In this study in 138 healthy people (%47 women) and 138 diabetic patients (%58 women) who have DM for 12 to 480 months, relation between IL-8 rs4073-251T>A gene polymorphism in Type 2 DM development and DNP development in diabetic patients was searched. The risk for development of DM in patients with family history of DM was 5.8 fold (%95CI 3.48-10.26) (pA gene polymorphism distribution and DM development. In patients with DNP when compared to patients with no DNP, family history of DM and hypertension was more. However, IL-8 rs4073-251T>A gene AA genotype was not detected in patients who have not DNP, in %5 of the patients who have DNP AA genotype was detected (p=0.085). Despite of duration of DM was more than approximately nine years in patients who have A allel in IL-8 rs4073-251T>A gene locus; in these patients urinary albumin excreation was 3.5 fold low compared to patients with no A allel. Despite of no overt DNP was developed in A allel carrier patients, in % 10 of patients with no A allel overt DNP development was detected. In DNP developed patients; diabetes duration (p=0.002), systolic blood pressure (p=0.064), fasting blood glucose (p=0.003), HbA1c (p=0.005), trigliserid (pA gene locus, negative lineer relation was detected between leukocyte count (p=0.094, r=-0.143) and neutrophil count (p=0.124, r=-0.132). Our results show that genetic factors have important role in development of DM and DNP, in our patient group there is no relationship between IL-8 rs4073-251T>A gene polymorphism and DM development but presence of IL-8 rs4073-251T>A gene AA genotype can have inhibitive- diminutive effect on DNP development in diabetic patients.