Akciğer kanserinde stereotaktik vücut radyoterapisi tedavilerinde radyal penumbra gözetimi yöntemi kullanılarak farklı tedavi tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of different treatment techniques using deformed margin drawing method in stereotactic body radiotherapy treatments in lung cancer
  1. Tez No: 464203
  2. Yazar: MELEK DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Erken evre akciğer kanserinde primer tedavi cerrahidir ancak medikal inoperabl hastalarda SVRT kullanması ile beraber cerrahi ile benzer lokal kontrol ve sağkalım sonuçları elde edilmiştir. Bu çalışmada, erken evre akciğer kanseri nedeniyle SVRT'si ile yapılan hastalarda 3DCA planlarında radyal penumbra gözetimi (RPG) kullanılarak keskin doz düşüşü, sıcak bölgenin kontrolü sağlanmaya çalışılmıştır. Düşük MU, kısa tedavi süreleri, sıcak doz bölgelerinin kontrolü gibi kriterler açısından 3DCA planları ile VMAT planları karşılaştırılmıştır. Bu amaçla 20 hastanın akciğer planları RTOG 0915 protokolünde önerilen dozimetrik değerler; CI, IDSvolume, IDSlocation, akciğer V20Gy açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Primary treatment for early stage lung cancer is surgery, however SBRT results similar local control and survival rates for medically inoperable patients. In this dosimetric study, early stage medically inoperabl lung cancer SBRT plans were compared in terms of 3DCA and VMAT while using RPG method for 3DCA. With 3DCA-RPG technique, a sharper dose fall off and control of the high dose region has been targeted. It was aimed to show that the technique is superior to the 3DCA plans and is at least as good as VMAT plans, based on criteria such as CI, IDSvolume, IDSlocation, lung V20Gy values controlled in SBRT plans in RTOG0915 protocol and low MU, short treatment times, control of hot dose zones. 20 patients' plans were studied.