Mesane kanserli hastalarda markov modelleri
Markov models for patients with bladder cancer
- Tez No: 464227
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM YAVUZ SANİSOĞLU, DOÇ. DR. GAMZE ÖZEL KADILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, İstatistik, Biostatistics, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Mesane kanseri dünyada en sık görülen kanser türlerinden biridir. Sigara, mesane kanseri için en önemli risk faktörüdür. Bu çalışmanın amacı, mesane kanserinin prognoz tahmininde ve sistektomi öncesi yaşam beklentisinin hesaplanmasında Markov süreçlerinin nasıl kullanıldığının anlatılmasıdır. Çalışmaya, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde TUR-MT (transüretral rezeksiyon) uygulanan 193 hasta dahil edilmiştir. Çalışmamızda elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 20.0 ve MS-Excel 2007 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is one of the most common cancers in the world. Cigarette smoking is the major risk factor affecting bladder cancer. The aim of this study is to show how Markov process may be used to estimate the expected survival before cystectomy and understand bladder cancer prognosis. The 193 patient who have undergone transurethral resection were attendend to our study from Ankara Atatürk Education and Research Hospital. Data were collected and analyzed using IBM SPSS Statistics 20.0 and MS-Excel 2007. Fundemantal Matrix Solution, Markov Cohort Approach and Monte Carlo Simulation are used.