Türkiye'deki spor federasyonlarının inovasyon yönetiminde performans analizi
Performance analysis for innovation anagement of sports federations in Turkey
  1. Tez No: 308043
  2. Yazar: OĞUZHAN ALTUNGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBAHATTİN DEVECİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türkiye'deki Spor Federasyonlarının İnovasyon yönetimi performanslarının belirlemeye yönelik yapılan bu araştırmada ?betimsel tarama modelli? yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın kuramsal boyutunun oluşturulmasında, öncelikle araştırmayı temellendirme amacıyla konu ile ilgili literatür taranmış, ayrıca, araştırmada veri toplama aracı olarak ?Anket yöntemi? kullanılmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak Türkiye'de faaliyetlerine devam eden 61 spor federasyonunda görev yapan 130 yönetici ve 325 çalışanına, Technopolis Group tarafından geliştirilen ve kamu ve özel kuruluşlara uygulanan ?Kuruluşlarda İnovasyon Ortamı Anketi? ve ?Kurumsal İnovasyon Performansı Anketi? kullanılmıştır. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama, standart sapma, n ve yüzdelik) yanı sıra Chaid Karar Ağacı Analizi, Güvenilirlik Analizi ve Faktör Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, carried out for the purpose of determining innovation management performances of sports federations in Turkey, ?descriptive scanning model?, method was used. While establishing theoretical dimension of the study, literature about the subject matter was primarily scanned for creating the basis of the study and further ?questionnaire method? was used as data collection tool in the research.Developed by Technopolis Group and applied in public and private institutions, ?Innovation Environment Questionnaire in Institutions? and ?Institutional Innovation Performance Questionnaire? were applied as data collection tool in the research to 130 managers and 325 employees working in 61 sports federations which are active in Turkey. While assessing the data, Chaid Decision Tree Analysis, Confidence Analysis and Factor Analysis were used besides the definitive statistical methods (average, standard deviation and percentage).