Basketbolda hızlı hücumun müsabaka sonucu üzerine etkisi ve bu etkide savunma ribaundu ve top çalma tekniklerinin aracılık rolü
This research has been conducted to determine the effect of fast break on the result of the fixture in basketball and the intervention role of defensive renound and ball stealing on this effect
- Tez No: 464233
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜRSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, basketbolda hızlı hücum oyununun müsabaka sonucu üzerine etkisi ve bu etkide savunma ribaundu ve top çalma tekniklerinin aracılık rolününün incelenmesi amacıyla ele alınmış, genel tarama modeli ve ilişkisel tarama modeli kullanılarak hazırlanmıştır. Araştırmada birinci hedefimiz, basketbolda hızlı hücum oyununun müsabaka sonucuna etkisi üzerine kurgulanmış, ikinci hedef olarak bu etkide top çalma teknikleri ile savunma ribaundu tekniklerinin aracılık rolü incelenmiştir. Araştırmaya, 2014-15 Türkiye Beko Basketbol Ligi' nde yer alan 16 takım alınmıştır. Araştırma, 2014-15 Türkiye Beko Basketbol Ligi' nde yer alan 16 takımın çift devre lig usulü oynadığı 1. ve 2. yarı müsabakalarından birer müsabaka ve play off müsabakaları ile sınırlı tutulmuştur. Araştırma verileri, Türkiye Basketbol Federasyonu izin onayı ile 2014-15 Beko Basketbol Ligi Müsabaka görüntüleri üzerinden e-analyze–basketbol e-spor programı kullanılarak görüntü izleme yöntemiyle elde edilmiştir. Müsabaka görüntüleri alınan 16 takımın her bir maçı, hem birinci devre, hem de ikinci devre ve play off müsabakalarının görüntüleri izlenmiş ve analiz programı (e-analyze–basketbol, e-spor) ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, basketbol müsabaka sonuçlarına göre, top çalma, hızlı hücum oyun anlayışı ve ribaunt kazanma ile elde edilen puanlar arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir (r=,386). Bu sonuca göre, basketbolun, hızlı hücum oyun anlayışının top çalma ve ribaund tekniklerinin etkin uygulanmasına dayalı bir taktiksel oyun kurgusu olduğu söylenebilir. Bu doğrultuda basketbol antrenörleri, tüm oyuncularının katıldığı iyi savunma neticesinde, top çalma ve ribaunt kazanma sayısını arttıracak ve hızlı hücum oyun anlayışını ile taktiksel oyun anlayışını benimseyerek, antrenman planlamalarını bu yönde yapmaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The current research employing the general screening model and relational screening model was conducted to investigate the effect of fast break on the basketball on the result of the game and the mediating role of defensive rebounds and ball-stealing techniques in this effect. The study firstly focuses on the effect of fast break in the basketball on the result of the game and the secondary aim of the study is to explore the mediating role of defensive rebounds and ball-stealing techniques in this effect. A total of 16 teams from the 2014-15 Turkish Beko Basketball League were included in the current study. The study was limited to one game of each team from the 1st and 2nd half competitions played in two periods and to the play-off games. The data of the study were obtained through image-watching method by using e-analysis-basketball e-sports program on the recordings of the 2014-15 Beko Basketball League competitions with the permission granted from the Turkish Basketball Federation. Each match of 16 teams whose match recordings were received for the first half and second half of league and playoffs was watched and analyzed with the analysis program (e-analysis-basketball, e-sports). The results of the study revealed that there is a positive and significant correlation between the scores taken by means of ball-stealing, fast break and defensive rebounds according to the results of the matches analyzed (r=.386). In light of these findings, it can be argued that the game of basketball is a tactical game grounded on the effective application of fast break, ball-stealing and rebounds. For this reason, it is suggested that basketball coaches should increase the number of steals and rebounds through a good defense of all players and then plan trainings in such a ways as to get fast break game concept adopted as tactical game conception.