Diz cemiyeti yeni diz puanlama sisteminin Türkçe versiyonunun kültürel adaptasyonu, geçerlik ve güvenirliği
A cross-cultural adaptation, reliability and validity of the Turkish version of the new knee society knee scoring system
  1. Tez No: 464234
  2. Yazar: FATİH ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN TUĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı“Diz Cemiyeti Yeni Diz Puanlama Sistemi (DC-YDPS)”ni Türkçeye çevirmek ve çevirilen anketin psikometrik özelliklerini değerlendirmekti. Yöntem: Bu çalışma Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Total Diz Artroplastisi (TDA) planlanan pre-op dönemdeki 43 olgunun 66 dizi ile ameliyat tarihinden en az 6 ay süreyi geride bırakmış post-op dönemdeki 26 olgunun 50 dizi ile gerçekleştirildi. DC-YDPS, Guillemin ve Beaton'un prosedürlerine göre çevrildi ve kültürel olarak uyarlandı. Bireylerin demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Olgular, DC-YDPS'in Türkçe versiyonuyla birlikte WOMAC, KOOS ve SF-36 anketlerini tamamladılar. İlk değerlendirmeden bir hafta sonra, hastalardan DC-YDPS'yi tekrar doldurmaları istendi. İç tutarlılık Cronbach's katsayısı kullanılarak test edildi. Her iki testin toplam sonuçları arasındaki korelasyon, sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) ile belirlendi. Geçerlik, DC-YDPS ile WOMAC, KOOS ve SF-36 skorları arasındaki Spearman korelasyon katsayısı hesaplanarak değerlendirildi. Sonuçlar: Pre-op ve post-op grupların yaş ortalaması sırasıyla 67.16 ± 7.85 ve 71.65 ± 6.95 yıl idi. Belirtiler (0.814), hasta memnuniyeti (0.947), hasta beklentileri (pre-op = 1.000, post-op = 0.997) ve fonksiyonel aktiviteler (0.864) için hesaplanan DC-YDPS'nin cronbach alfa katsayısı yüksekti (Cronbach alpha > 0.80). ICC puanları farklı alt başlıklarda 0.480-0.994 arasında değişmekteydi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study was to translate the“New Knee Society Clinical Rating System (DC-YDPS)”into Turkish and to evaluate the psychometric properties of the translated questionnaire. Methods: This study was conducted in the Orthopedics and Traumatology Clinic of the Muğla Sıtkı Koçman University Training and Research Hospital on 66 knees of 43 pre-op patients who were scheduled for total knee arthroplasty (TKA) and 50 knees of 26 knee arthroplasty patients at least 6 months postoperatively. DC-YDPS was translated and culturally adapted according to the guidelines of Guillemin and Beaton. Demographic and clinical characteristics of the patients were recorded. Patients were completed WOMAC, KOOS and SF-36 surveys along with the Turkish version of DC-YDPS. After the initial evaluation, patients were asked to refill the DC-YDPS 1 week later. Internal consistency was tested using Cronbach's a coefficient. Correlation between the total results of both tests was determined intraclass correlation coefficient (ICC). Validity was assessed by calculating the Spearman's correlation coefficient between the DC-YDPS and WOMAC, KOOS and SF-36 scores. Results: The mean ages of the pre and post-operative groups were 67.16 ± 7.85 years and 71.65 ± 6.95 years respectively. The cronbach alpha coefficient of the DC-YDPS calculated for symptoms (0.814), patient satisfaction (0.947), patient expectations (pre-op=1.000, post-op=0.997) and functional activities (0.864) was high (Cronbach alpha> 0.80). The ICC scores ranged between 0.480 to 0.994 in different domains.