Total tiroidektomi yapılan hastalarda çıkarılan tiroid bezi ağırlığı ile postoperatif komplikasyonlar arasındaki ilişki
The relationship between thyroid gland weight and postoperative complications in patients undergoing total thyroidectomy
  1. Tez No: 464249
  2. Yazar: AZMİ LALE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH BAHADIR ÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Total tiroidektomi, genel cerrahide uygulanan ameliyatlarda üst sıralarda yer alan, mortalitesi oldukça düşük ancak kendisine spesifik, hastanın hayat kalitesini bozabilecek ciddi komplikasyonlara sebebiyet verebilecek cerrahi prosedürlerden birisidir. En sık komplikasyonları hipokalsemi, vokal kord paralizisi, kanama, enfeksiyon ve komşu organ yaralanmalarıdır. Bu çalışmada total tiroidektomi yapılan hastalarda tiroid hacminin etkilerine bağlı sonuçlarını retrospektif tarama ile belirlemek ve postoperatif komplikasyonlara yol açan nedenleri saptayarak bu nedenlere yönelik önlemleri belirlemek amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmamızda Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Ocak 2011 ile Ekim 2015 tarihleri arasında tiroid bezinin benign ya da malign hastalıklarına bağlı cerrahi endikasyon alan ve Genel Cerrahi Kliniği'mizce opere edilen ve Patoloji A.D. tarafınca postoperatif spesimen ağırlığı ölçülmüş olan 263 yetişkin yaşta hasta ele alınmıştır. Hastane otomasyon sistemi ve hasta dosyaları retrospektif olarak incelenerek veriler kaydedilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, preoperatif USG, sintigrafi ve tomografi gibi görüntüleme yöntemleri, preoperatif laboratuar değerleri, İİAB'leri, preoperatif tanıları, postoperatif patolojik tanıları ve spesimen ağırlığı, kanama, seroma birikimi, hipokalsemi, vokal kord paralizisi, enfeksiyon gibi postoperatif komplikasyon bulguları incelenmiştir. Bulgular: Toplam 263 hastanın %70,7'si (n:186) kadın, %29,3'ü (n:77) erkek ve yaş ortalaması 49,8 y (18y – 92y) idi. Ortalama tiroid bezi ağırlığı 72,2gr (10 gr -500 gr) idi. Toplam komplikasyon insidansı % 24.3'ti ve bunlar geçici ve kalıcı hipokalsemi, vokal kord paralizisi, hemoraji ve seroma olarak tespit edildi. Geçici hipokalsemi oranı %20,1 (n=53), kalıcı hipokalsemi oranı %1.5 (n =4)'du. Geçici VCP oranı % 0,3 (n =1) idi ve hastalarda kalıcı VCP görülmedi. Postoperatif hipokalsemi gelişmeyen hastalarda median tiroid ağırlığı 50gr, hipokalsemi gelişen grupta 40gr (p=0,283) olarak ölçüldü. Tiroid ağırlığındaki değişkenlik ile postoperatif hipokalsemi arasında anlamlı bir ilişki yoktu. Ancak servikal lenf nodu diseksiyonu yapılması (p = 0.006) ve servikal diseksiyon sahası (p = 0.031) ile postoperatif komplikasyon gelişimi açısından istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Kadın cinsiyet ve LND yapılması postoperatif komplikasyon gelişiminde risk faktörleri olarak bulundu. Tartışma: Total tiroidektomi sonrası en sık görülen komplikasyonlar hipokalsemi (%21,6), kanama (%1,5), seroma (%0,7) ve vokal kord paralizisi (%0,3) olarak bulunmuştur. Hastaya total tiroidektomi ile birlikte servikal LND yapılması ve kadın cinsiyet, postoperatif komplikasyon gelişiminde istatistiksel anlamlı olan risk faktörleri olarak bulundu. Literatür bulguları ile uyumsuz olarak, tiroid bezi ağırlığı, tiroid cerrahi hikayesi varlığı, tiroid bezinin malign hastalıkları, servikomediastinal yerleşim, hipertiroidi gibi postoperatif komplikasyon insidansını artıran risk faktörleri için çalışmamızda yapılan analizlerde istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Total thyroidectomy is one of the surgical procedures which is located in the upper row in surgery, performed in general surgery and can cause serious complications which are very low mortality but are specific to itself and may impair the quality of life of the patients. The most common complications are hypocalcemia, vocal cord paralysis, bleeding, infection and adjacent organ injuries. In this study, we aimed to determine retrospectively the results of thyroid volume effects in patients who underwent total thyroidectomy and to identify the causes leading to postoperative complications and to determine the precautions for these reasons. Material And Methods: In our study, 263 patients at adult aged who had resorted to General Surgery Clinic with surgical indications due to benign or malign diseases of the thyroid gland, at Erciyes University Medical Faculty Hospital between January 2011 and October 2015. All the patients' postoperative thyroid gland weight was measured by Pathology Department. The hospital automation system and patients's files were reviewed retrospectively and data were recorded. Postoperative complications such as demographic characteristics, preoperative USG, scintigraphy and imaging methods such as tomography, preoperative laboratory values, FNABs, preoperative diagnosis, postoperative pathologic diagnoses and weight of the specimens, hemorrhage, seroma accumulation, hypocalcemia, vocal cord paralysis and infection were investigated. Results: Of the 263 patients, %70,7(n: 186) were female, %29,3(n: 77) were male and the mean age was 49.8 y (18y - 92y). The mean thyroid gland weight was 72.2 gr (10 gr -500 gr). The incidence of total complications was 24.3% and these were determined as temporary and permanent hypocalcemia, vocal cord paralysis, hemorrhage and seroma. The rate of transient hypocalcemia was 20.1% (n = 53) and the rate of permanent hypocalcemia was 1.5% (n = 4). The transient VCP rate was 0.3% (n = 1) and no permanent VCP was seen in the patients. In patients without postoperative hypocalcemia, median thyroid weight was measured as 50 gr, in hypocalcemia group as 40 gr (p = 0,283). There was no significant relationship between variability in thyroid weight and postoperative hypocalcemia. However, cervical lymph node dissection (p = 0.006) and servical dissection site (p = 0.031) was statistically significant in terms of postoperative complication development. Female sex and LND were found to be risk factors for the development of postoperative complications. Conclusions: The most common complications after total thyroidectomy were hypocalcemia (21.6%), hemorrhage (1.5%), seroma (0.7%) and vocal cord paralysis (0.3%). Cervical LND with total thyroidectomy and female sex were statistically significant risk factors for postoperative complications. There were no statistically significant results in our study for the risk factors that increase incidence of postoperative complications incompatible with literature findings, such as thyroid gland weight, presence of thyroid surgical story, malign diseases of thyroid gland, cervicomediastinal placement, hyperthyroidism.