Tiroid cerrahisinin paratiroid fonksiyonlarına etkisi
  1. Tez No: 70108
  2. Yazar: AKIN SERTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Mayıs 1996 ve Haziran 1998 tarihleri arasında nodüler ve difüz guatr ve tiroid kanseri nedeni ile tiroidektomi uygulanan 53'ü erkek ve 17'si kadın olmak üzere toplam 70 hastanın paratiroid fonksiyonları incelendi. Hastalar yapılan ameliyatın özelliğine göre 2 gruba ayrıldı. 1. grupta a. tiroidea inferior bağlanmadan bilateral subtotal tiroidektomi, 2. grupta a. tiroidea inferior bağlanmadan total tiroidektomi uygulandı. Hastaların preoperatif dönem ve postoperatif 1. ve 3. günlerde serum albumin, total kalsiyum, iyonize kalsiyum, fosfor, idrar kalsiyumu, PTH, kalsitonin düzeyleri saptandı. Operasyon sırasında paratiroid bezlerinin korunmasına özen gösterildi. Çıkarılan ameliyat piyeslerinde paratiroid dokusu arandı. Hastalar postoperatif dönemde hipoparatiroidi bulguları yönünden takip edildi. Her iki gruptaki hastalara ait preoperatif dönem ile postoperatif 1. ve 3. günlerdeki albumin, total kalsiyum, iyonize kalsiyum, fosfor, idrar kalsiyumu, PTH ve kalsitonin düzeyleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Ayrıca her iki grup arasında da istatistiksel karşılaştırma yapıldı. 2. grupta daha fazla olmak üzere her iki grupta da preoperatif düzeylere göre postoperatif albumin total kalsiyum, iyonize kalsiyum ve idrar kalsiyum düzeylerinde düşme saptandı. Hipokalsemik semptomları olan hastalarda fosfor düzeylerinde postoperatif 1. gün artma saptandı. Her iki grupta da PTH ve kalsitonin düzeylerinde anlamlı bir değişme saptanmadı. Ancak 2. grupta PTH düzeylerinin 1. gruba göre daha fazla azaldığı bulundu. PTH düzeylerindeki bu düşüş, postoperatif 3. gün normale döndü. Hipokalsemik olgularda azalan kalsiyum düzeyleri ve artan fosfor düzeyleri postoperatif 3. gün normale döndü. Grupların postoperatif 1. gündeki kalsiyum düzeyleri birbirleriyle karşılaştırıldığında paratiroid fonksiyonlarının en fazla total tiroidektomilerde etkilendiği saptandı. Posttiroidektomik hipokalseminin multifaktöriyel sebeplere bağlı olduğu saptandı. Paratiroidler korunarak uygulanan cerrahi tekniğin, paratiroid fonksiyonlarını etkilemediği saptandı, özellikle total tiroidektomilerde alt paratiroid bezlerinin anatomik lokalizasyonunda farklılıklar olabileceği düşünülmeli ve paratiroidler ortaya konulmalıdır. Paratiroidler korunamamış ve çıkarılmak zorunda kalınmış ise ototransplantasyon uygulanmalıdır. Hastalar, postoperatif hipokalsemi yönünden erken dönemde takip edilmelidir. -61 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY Between May 1996 and June 1988 we operated 70 patients (53 male, 17 female) cause to nodular and diffuse goitre and thyroid cancer. We divided patients two groups, first group was operated bilateral subtotal thyroidectomy without ligation of a. thyroidea inferior and second group was operated total thyroidectomy without ligation of a. thyroidea inferior. We obtain the patients serume albumin, total calcium, ionized calcium, phosphor, urine calcium PTH, calcitonin levels preoperative period and postoperative 1st and 3rd days. During the operation we were preserve the parathroid glands also we were looked for paratyroid glands which operated piece. We followed the patients at postoperative period for hipoparathyroid signs. Postoperative first and third day we compared between two groups albumin, total calcium, ionized calcium, urinea calcium, phosphor, PTH, calcitonin levels was sign statistically. Also between two groups matched. We found postoperative albumin, total calcium, ionized calcium, urine calcium levels decreases than preoperative period also it was higher at second group. On first day after operation hipocalemic patients phosphor levels were increased. We didn't find any change at PTH and calcitonin levels between two groups. But second groups PTH levels were higher than first group. Postoperative on thrid day PTH levels were normal. Hipocalcemic patients calcium and phosphor levels were came normal on third day. When we are compared two groups postoperative first day calcium levels. Parathyroid functions was changed remarkable at total thyroidectomy patients. Postthyroidectomic hipocalcemia can be multifactorial causes we recognize parathyroid functions didn't effect by parathyroid preserve operations. Especially during the total thyroidectomy operations the lower of parathyroid glands can be land anatomically different localizations so that parathyroids glands have to isolate at operations. Parathyroid glands didn't preserve and take out redoundly autotransplantation must be done. The patients must be follow for hipocalcemia after the operations, on early period. -62-