İdare Hukukunda kamu gücü kavramı
The concept of public power in Administrative Law
- Tez No: 464379
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN NURİ YAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 399
Özet
Kamu gücü, idarenin kamu yararını gerçekleştirmek amacıyla hizmetlerini yürütürken sahip olduğu ayrıcalıklar olup kavram, idare hukukunun görev ve faaliyet alanını belirleyen önemli, hatta anahtar bir kavram olmuştur. Bu noktada tezde kamu gücü kavramının gelişimi, doğuşu ve teorileri ele alınarak kavramın idari işlemlerde ve faaliyetlerde nasıl ortaya çıktığı belirlenmiştir. Bu kapsamda özellikle tek taraflılık kavramı üzerinde durulmuştur. Benzer şekilde kamu gücünün idari sözleşmelerde üstün yetkilerinin nasıl ortaya çıktığı ifade edilmiştir. (Tek taraflı olarak sözleşmenin şartlarını düzenleme, denetleme, ifa, yaptırım, tek taraflı değişiklik yapma yetkilerinde olduğu gibi) Kamu gücü kavramı aslında kamu düzeniyle yakından bağlantılı bir kavramdır. Bu nedenle kavramın olağan dönemde kamusal zorunluluk ve idari işlevdeki durumu da ele alınmıştır. Ayrıca kamu gücünün ve yararının olağanüstü dönemde genişlediği tespit edilmiştir . Böylece kamu düzeni tehlikeye girdiğinde ve bozulduğunda kamu gücü kavramı ağır basmakta ve tercih edilmektedir. Güvenlik ihtiyacı, hizmeti ve idarenin verdiği hakları ikinci plana atmaktadır. Sonuç olarak devlet emreden bir güç olmaktan ziyade elinde bulundurduğu gücü kamu hizmetlerini kurmak ve işletmek için kullanmakla yükümlü bir kuruma dönüşmüştür. Böylece kamu hizmeti kamu hukukunun temel kavramı haline gelmiştir. Nitekim Duguit de hukukun kaynağını egemenin iradesinde değil, toplumsal kuruluşta görerek toplumda hukuku yaratanın aslında toplumsal dayanışma olduğu ileri sürmüştür.
Özet (Çeviri)
The public power is the privilege that the administration has in carrying out its services in order to realize the public interest, and the concept has become an important, even key concept that determines the duty and activity field of administrative law. At this point, the development of the concept of public power in the thesis, the birth and the theories of the concept was taken into account and how it emerged in administrative processes and activities. In this context, especially the concept of unilateralism is emphasized. In a similar vein, it has been expressed how superior powers emerge in administrative contracts of public power. (Such as unilaterally having the authority to regulate, supervise, execute, sanction, unilaterally change the conditions of the contract) The concept of public power is actually a closely related concept to public order. For this reason, the concept of public necessity and the status of administrative function in the ordinary period are also discussed. It has also been found that the power of the public and its benefits have expanded in the extraordinary period. Thus, when the public order enters the danger and deteriorates, the concept of public power overrides and is preferred. The security needs, services and the rights given by the administration take second place. As a result, the power that the state has in the hands of an orderly power has become an institution that is obliged to use to build and operate public services. Thus, public service has become the basic concept of public law. Indeed, Duguit argued that the creation of law in society by seeing the source of law not in the will of the sovereign but in the social foundation, is in fact social solidarity.