İletişim stratejileri bağlamında Türk dış ilişkilerinin kamu diplomasisi açısından değerlendirilmesi: İsrail ve Rusya krizi örnekleri
Evaluation of Turkish foreign relations in the context of communication strategies in terms of public diplomacy: Examples of İsrael and Russia crisis
- Tez No: 464440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Değişmekte ve gelişmekte olan dünyada ülkelerin uluslar arası platformda kendi imajlarını arttırmak ve kendilerini diğer toplumlara daha iyi göstermek için çeşitli iletişim kanallarına başvurmaktadırlar. Bu iletişim kanallarından birisi olan kamu diplomasisi ülkelerin dış politika adına her şeyini üstlenmektedir. Kamu diplomasisi ile birlikte ülkeler dış politikalarına yeni yöntemler eklemişlerdir. Bunların en belirgin özellikleri olan düşünce kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin dış politikadaki etkileri olarak görülmektedir. Türkiye bu alandaki çalışmaları diğer ülkelere nazaran daha geç bir dönemde yaptığı için kendisini dünyaya anlatmada sorunlar yaşamıştır. Bu durum Türkiye'nin yaşamış olduğu sorunların çözülememesine ya da sorunların daha da büyümesine sebep olmuştur. Türkiye'nin yakın zamanda Rusya ve İsrail ile yaşadığı krizler kamu diplomasi aracılığıyla dış politikada büyük yankılara sebep olmuştur. Nitekim iletişim stratejilerinin kamu diplomasisi ile birlikte uygulanması Türkiye'nin yakın zamanda yaşadığı söz konusu krizlerin yönetilmesinde oldukça etkili olmuştur. Anahtar Kelimeler : Kamu Diplomasisi, İletişim Stratejisi, Rusya, İsrail, Türk Dış İlişkile
Özet (Çeviri)
In the changing and developing world, in order for the countries to enhance their images and make good show of themselves, they resort to a variety of communication channels. Public diplomacy, being one of those channels, undertakes everything of the countries on behalf of foreign policy. Along with public diplomacy, the countries added new methods to their foreign policies. The effects of thought and civil associations on the foreign policy are seemed to be the most significant qualifications of these methods. As Turkey made the studies in this field in a later period than the other countries, it has lived diffuculties in expressing itself to the World. This situation has led Turkey's problems' to get bigger or not to be solved. Turkey's recent crisis with Israel and Russia, by means of public diplomacy, has led to great reflections on foreign policy. As a matter of fact, communication strategies' being implemented along with public diplomacy, has been quite effective in managing the aforementioned crisis Turkey has had recently. Keywords : Public Diplomacy, Communication Strategies, Russia,Israel, Turkish Foreign Relations