Dini müzik formlarından Ezan' ın geçmişten günümüze aktarımı
The tranfer of Azan which is one of the forms of religious music from past to present
- Tez No: 464603
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA TANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Music, Art History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sanatlar içinde çok önemli bir yere sahip olan müzik tasnif edilirken, dini ve din dışı diye iki kısma ayrılmıştır. Bu durum dünya müziklerinde olduğu gibi Türk müziğinde de geçerlidir. Dini musikinin İslam tarihindeki yerini incelediğimizde İslamiyet'in doğuşundan itibaren musikinin var olduğu görülüyor bu çalışmada İslam tarihindeki dini musikinin gelişimi, dini müzik formları ve Ezan' ın tarihsel süreci sizler için incelendi. Ayrıca diğer inançların ayinleri için çağrı örneklerine de değinildi. Anahtar Kelimeler : Dini Musiki, Ezan, İslam Dini
Özet (Çeviri)
While music, which has a very important place in art, is being classified, there are two parts: religious and non religious. This is true in world music as well as in Turkish music. When we examine the place of religious music in Islamic history, we see that music has taken place 6from the birth of Islam. In this study, we have examined the historical process of Ezan in Islamic history, religious music and religious music forms. Besides we have ,considered the examples of calls for the rituals of other beliefs as well. Key Words : Religious Music, Ezan, Islamic Religion