Türk müziği konservatuarlarında çalgı eğitim ortaöğretim bölümü 4 telli kemençe eğitimine yönelik makamsal etüt önerileri
Etude suggestions for four-stringed kemenche training oriented to secondry education department for instrument training in Turkish music conservatories
- Tez No: 464613
- Danışmanlar: DOÇ. AYŞEGÜL KOSTAK TOKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın amacı Türk müziği konservatuarlarının ortaöğretim bölümünde 4 telli kemençe eğitimine devam eden öğrenciler için, yıllık müfredatı destekleyici ve pekiştirici nitelikte hazırlanmış etüt önerilerinde bulunmaktır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı ve kapsamından söz edilmiştir. İkinci bölümde kemençenin tarihçesi anlatılmıştır. Üçüncü bölümde dört telli kemençenin doğuşu ve ilk örnekleri, anatomik yapısı, eğitimi, sağ ve sol el tekniğine değinilmiştir. Dördüncü bölümde çalgı eğitiminde etüt modelinin önemi üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde ise keman ve çeşitli çalgılar için yazılmış metotların incelenmesi ışığında oluşturulmuş etüt önerileri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The study that was prepared as a Master's Degree Thesis in Institute of Social Sciences at Halic University, consists of five main parts. The main purpose of the study is to give totally intensifier and also supportive etude suggestions for the students continues to have four stringed kemenche trainings on annual curriculum in Secondary Education Departments of Turkısh Musıc Conservatories. The aim and scope of study was located in the introduction part. In the second part, the history of kemenche was explained, too. The rise of four stringed kemenche, first examples, anatomical construction, its training and right/left hand technique took part in the third part. The importance of etude type on instrument training is in the fourth part. Etude suggestions in consideration of investigating the methods written for violin and various instruments, were taken part in fifth part.