Reti̇ni̇ti̇s pi̇gmentosa olgularinda koroi̇di̇n edi mod spektral domai̇n opti̇k kohorens tomografi̇ yöntemi̇yle değerlendi̇ri̇lmesi̇
The evaluation of choroid in retinitis pigmentosa subjects with edi mode spectral-domain optical coherence tomography
- Tez No: 464729
- Danışmanlar: PROF. DR. KUDDUSİ ERKILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Optik kohorens tomografi (OKT) cihazının teknolojik açıdan gelişmesi ile koroidin ayrıntılı değerlendirilmesi ve koroid kalınlığının invivo ölçümü mümkün hale gelmiştir. Bu çalışmada Retinitis Pigmentoza (RP) olgularında EDI (Enhanced depth imaging- Arttırılmış derinlik görüntüleme) mod Spektral domain Optik kohorens tomografi (SD-OKT) ile koroid özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve metod: Erciyes üniversitesi tıp fakültesi göz hastalıkları kliniğine başvurup takibe alınan 54 retinitis pigmentoza hastasının 103 gözü tam oftalmolojik muayenesi tamamlandıktan sonra, santral retina ve koroid kalınlıklarının ölçülmesi için SD-OKT değerlendirilmesine alındı. Submaküler koroid kalınlığı, 500 µm aralıklarla 2.5 mm nazal ve temporale doğru koroid kalınlığı ve santral retinal kalınlık ölçümü yapıldı. Bu ölçümler benzer yaş ve sferik eşdeğere sahip 40 sağlıklı kontrol grubunun koroid kalınlık değerleriyle karşılaştırıldı. Çekimler tek bir teknisyen tarafından yapıldı ve kalınlık ölçümleri iki farklı değerlendirici tarafından gerçekleştirildi. İstatistiksel analiz iki grup arasında her bir lokalizasyonda koroid kalınlığını karşılaştırmak, koroid kalınlığı ile en iyi düzeltilmiş görme keskinliği ve santral retina kalınlığı arasındaki korelasyonu göstermek için yapıldı. Bulgular: Ortalama yaş RP grubunda 31.38, kontrol grubunda 36.32 idi. Ortalama subfoveal koroid kalınlığı RP grubunda 253.2±74.9 µm, kontrol grubunda 336.2±91.7 µm.
Özet (Çeviri)
Purpose: The evaluation of choroid and invivo choroidal thickness measurements become possible after the developments in the technology of optic coherence tomography (OCT). In this study we aimed to evaluate choroidal features in Retinitis Pigmentosa subjects with EDI (Enhanced depth imaging) mode spectral domain optical coherence tomography (SD-OCT). Material and Method: A hundred and three eyes of 54 RP subjects in Erciyes University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology underwent scanning with SD-OCT for the measurements of central retinal and choroidal thickness, after complete ophthalmological examination. Submacular choroidal thickness measurements were obtained beneath the fovea and at 500 µm intervals for 2.5 mm nasal and temporal to the centre of the fovea. These measurements were compared to choroidal thickness measurements from 40 healthy age matched controls with similar refractive error range and no clinical evidence of retinal or glaucomatous disease. A single technician trained in acquiring OCT images performed all the imaging. Measurements were performed by two independent experienced OCTreaders. Statistical analysis was performed to compare choroidal thickness at each location between the two groups and to correlate choroidal thickness with best-corrected visual acuity and central retinal thickness. Results: Mean ages were 31.38 years for RP patients and 36.32 years for control patients.