Askeri personele verilen eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi ve örgütsel bağlılıkla ilişkisi: Görgül bir araştırma
Evaluation of training given to military personnel and its relationship with organizational commitment: An empirical research
- Tez No: 464785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmada, Tankçı Uzman Erbaş Temel Eğitiminin etkinliği değerlendirilmiş ve söz konusu eğitimin örgütsel bağlılıkla ilişkisi ortaya konulmuştur. Çalışmada; Alliger, Tannenbaum, Bennett, Traver ve Shotland (1997) tarafından Kirkpatrick eğitim değerlendirme modelinin detaylandırılarak geliştirilmesi suretiyle oluşturulan sınıflandırma esas alınmıştır. Araştırmada, 249 uzman erbaş ile 104 subay ve astsubaydan anket ile toplanan veriler çeşitli istatistiksel analiz yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar; temel eğitimin yeterliliğinin, eğitimden ve eğiticilerden duyulan duyulan memnuniyetin orta düzeyde algılandığını göstermiştir. Başka bir deyişle, eğitilenlerin fayda ve beğenme reaksiyonları genel olarak olumlu yöndedir. Yakın öğrenme, bilginin muhafazası ve eğitimin transferi arzu edilen seviyede gerçekleşmektedir. Uzman erbaşların hizmet içi eğitim algılamaları ile örgütsel bağlılıklarının olumlu yönde ilişkili olduğu tespit edilmiş ve Tankçı Uzman Erbaş Temel Eğitiminin geliştirilmesi ile eğitimin iş ortamına transfer derecesinin ve uzman erbaşların örgütsel bağlılıklarının artırılmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca araştırmanın yazına ve uygulamacılara katkısı ile kısıtlılıkları tartışılmıştır. Son olarak, gelecekteki çalışmalar için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Armor Specialist Basic Training was evaluated and the relationship between aforementioned training and organizational commitment was exhibited. Evaluation was based on the augmented taxonomy of Alliger, Tannenbaum, Bennett, Traver and Shotland (1997) who developed it by means of elaborating and improving Kirkpatrick's model. The data, collected from 249 specialists and 104 officers/noncommissioned officers using questionnaires, were analyzed with various statistical techniques. The results indicated that specialists perceived the adequacy of basic training moderately. They were also satisfied with the training and instructors moderately. In other words, trainees' utility and affective reactions were positive. Immediate learning and knowledge retention occurred and the transfer of training took place as desired. It was exhibited that the armor specialists' perceptions of in-service training and organizational commitment were positively correlated. In the light of findings, some suggestions are presented in order to improve Armor Specialist Basic Training, transfer of the training and specialists' organizational commitment levels. Furthermore, this studys' limitations along with its contributions to literature and practitioners were discussed. Finally, some suggestions for future research were presented.