Çin Halk Cumhuriyeti'nin lojistik sektörünü geliştirmek adına uyguladığı destekler
The government supports of people's Republic of China for improving logistics
- Tez No: 472172
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Uluslararası ticarette, açıklık önemli bir faktördür ve ekonomik büyümeye katkı sağlamaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti uluslararası ticaret pazarı olarak dünyayı hedef alan, ekonomik büyüme ile birlikte hızlı bir gelişme gösteren ülke olmuştur. Ekonomik büyümesi ile birlikte lojistik sektöründe de hızlı bir gelişme göstermiş ve dünya sıralamasında yerini almıştır. Bu çalışmada Çin Halk Cumhuriyeti'nin hızla büyüme gösterdiği lojistik sektörünün ekonomiye etkileri, uygulanan politikalar ve bu politikalar ışığında büyüme hızı araştırılmıştır. Bu bilgiler doğrultusunda birinci bölümde literatür taraması yapılarak lojistik sektörünün tanımı ve kavramı, lojistik sektöründe dış kaynak kullanımı, lojistiğin önemi, ülkelerin kalkınmasında lojistik sektörünün yeri ve önemi, ülkelerin lojistik sektörünü geliştirmek için yürüttükleri politikalara yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Çin Halk Cumhuriyeti'nde lojistik faaliyetlerinin genel durumu ve üçüncü bölümde ise hükümetin uyguladığı politikalara yer verilmiştir. Araştırma sonucuna göre, Çin Halk Cumhuriyeti'nde lojistik sektörünün hızla geliştiği ve hükümetin sektöre uyguladığı politikalar ile ciddi anlamda destek sağladığı tespit edilmiştir. Anahtar Kelime: Çin Halk Cumhuriyeti Lojistik Sektörü, Uygulanan politikalar
Özet (Çeviri)
International, trade, openness is an important factor and contributes to economic growth. The People's Republic of China has become a country that has developed rapidly along with economic growth, targeting the world as an international trade market. Along with the economic growth, it has also developed rapidly in the logistics sector and has taken its place in the world rankings. In this research, the policies applied on the logistics sector of the People's Republic of China were investigated. The rapid growth of China's logistics industry has been explored in terms of the economic effects, applied policies and the growth rate of these policies. In line with this information, in the first part literature review is made and the definition and concept of logistics sector, outsourcing in logistics sector, countries have been involved in policy to promote the logistics industry. In the second part of the survey, the general situation of logistics activities in the People's Republic of China and the government's policy in the third part are given. According to the research result, the logistics industry in China has developed rapidly and it has been found that the government provides serious support with the policies applied by the sector. Keyword: People's Republic of China Logistics Sector, Implemented Policies