Çocukluk döneminde aile içinde yoğun tartışma ortamını deneyimlemenin, yetişkinlik döneminde kişilerin evliliklerinde problem çözme becerilerine olan etkisinin incelenmesi
Evaluating the effects of childhood marital conflicts experiences on the marital problem solving abilities during adulthood
- Tez No: 464862
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı; çocukluk döneminde aile içinde yoğun tartışma ortamını deneyimlemiş olmanın kişinin ilerleyen dönemde evliliklerindeki yaşadığı çatışma oranlarına ve problem çözme becerisine olan etkisini incelemektir. Aynı zamanda bu araştırma kapsamında aile içindeki tartışma oranının, evlilikte kişinin partneri ile olan çatışma derecesine ve problem çözme becerisine etkisi, cinsiyetin evlilik içinde yaşanan çatışma oranı ve problem çözme becerisi üzerine olan etkisi, eğitim düzeyinin yine aynı şekilde evlilik içindeki çatışma oranı ve problem çözme becerisine olan etkisi, sosyoekonomik düzeyin evlilik içindeki çatışma oranı ve problem çözme becerisi üzerine olan etkisi de incelenmiştir. Bu araştırmanın örneklemini Türkiye'nin farklı illerinde ikamet eden (Antalya, Ankara, Aydın, Bursa, Erzurum, İstanbul, İzmir, Samsun ve Tekirdağ) 230 evli kişi oluşturmuştur. Örneklemin 115'i kadın, 115'si erkektir. Araştırma veri toplama aracı olarak Çocukların Evlilik Çatışmasını Algılama Ölçeği, Evlilikte Çatışma Ölçeği ve Evlilikte Problem Çözme Ölçeği kullanılmıştır. Korelasyon analizi sonucuna göre çocukluk döneminde yoğun çatışmaya tanıklık eden bireyler kendi evliliklerinde de eşleri ile olan ilişkilerinde yoğun çatışma yaşarken, çatışma sonrasında problem çözme becerisi olarak düşük performans sergilemektedirler. Yapılan bağımsız örneklemler t-test analizi sonucu kadınların erkeklere oranla daha az aile içi çatışma yaşadığı, aile içi çatışma yaşandığı zamanda erkeklere oranla daha fazla etkin problem çözme becerisi gösterdikleri tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra korelasyon analizi sonucu bireylerde eğitim düzeyi arttıkça aile içi çatışma oranının azaldığı ve etkin problem çözme becerisinin arttığı bulunan diğer sonuçlardan biridir. Son olarak uygulanan tek yönlü varyans analizi uygulanarak bireylerin gelir düzeyi arttıkça evliliklerinde çatışma oranının azaldığı, etkin problem çözme becerisinin de arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effects of the childhood marital conflict experiences on the marital problem solving abilities during adulthood. In addition, the effects of gender, education levels and socio-economic levels on marital conflict and problem solving abilities in marriage were also examined. Methodologically, three different surveys were applied to each of the participants . These were Children's Perception Interperantel Conflict Scale, Marital Conflict Scale and Marital Problem Solving Scale. The sample of this study was chosen from different cities in Turkey. Those cities are Antalya, Ankara, Aydın, Bursa, Erzurum, İstanbul, İzmir, Samsun and Tekirdağ. Subjects of the study consisted of 230 married people in which, 115 of them were women, the other 115 were men. With respect to correlation analysis results people, who experienced marital conflict during their childhood, had more conflicts with their spouses in their own marriage and they had limited problem solving abilities during their marital relations. One sample t-test was performed for gender effects. The results showed that women experience less marital conflict than men. Also they showed more problem solving abilities than men. According to correlation analysis, people who had high education levels experienced less conflict in their marriage and showed more problem solving abilities. Lastly, one way anova analysis results showed that people, who had high income, experienced less conflict in their marriage and that they also showed more problem solving skills than people who had low incomes.