Kamu hastanelerinde temel yönetim sorunları ve ideal hastane yönetimi (Alanya Devlet Hastanesi çalışanları örneği)
Main management problems of public hospitals and ideal hospital management (Case of Alanya Public Hospi̇tal employees)
- Tez No: 464873
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
21.yy.da yaşanan küreselleşme ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle ortaya çıkan değişim ve yenileşme çalışmaları örgüt yapı, yönetim ve organizasyon süreçlerine de yansımaktadır. Kamu hastaneleri yönetim uygulamalarında profesyonel yönetim ihtiyacının ve gerekliliğinin göz ardı edildiği görülmektedir. Bu nedenle yönetim ve yönetici kavramlarının bilinçli dikkate alınmaması, sağlık hizmetlerinin meslekten olmayan kişilerce denetlenmesi ve yönetilmesi varsayımından yola çıkarak araştırmanın temel amacı kamu hastanelerinde görev alan hastane yöneticilerinin profesyonel hekim yöneticiler olması gerekliliğinin bilinmesi ve belirlenmesi bu kapsamda ideal hastane yönetim ve uygulama modeli olarak tercih edilmesidir. Kamu hastaneleri temel yönetim sorunları ve ideal hastane yönetimine yönelik yapılan bu araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sağlık, sağlık hizmetleri ve hastane kavramı, ikinci bölümde yönetim, yöneticilik ve hastane yönetimi kavramları, üçüncü bölümde ise kamu hastaneleri yönetim kavramı üzerinde çalışma kapsamında kavramsal yapı literatür inceleme ile betimsel yöntem kullanılmıştır. Dördüncü bölümde ise bir kamu hastanesi olan Alanya Devlet Hastanesi çalışanlarına yönelik amprik çalışma yapılmıştır. Araştırmamız sonucunda kamu hastanelerinde temel yönetim sorunlarının aşılabilmesi ve ideal hastane yönetim sürecinin uygulanabilmesi için sağlık hizmetleri ve sağlık çalışanlarını tanıyan, anlayan etkili iletişim kurabilen ve yöneticilik eğitimi alan profesyonel hekim yöneticilere ihtiyaç duyulduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Experienced in the 21st century changes occurred due to the impact of globalization and technological development and innovation activities of the organization structure, management and reflected in the organization process. Therefore Ignoring conscious of management and administration concepts layman of health services by persons supervising and managing research Based on the assumption that the main objective of public hospitals involved knowledge of hospital administrators need to have a professional physician executives and the determination is to be preferred as the ideal hospital management and implementation models in this context. This study consists of four sections made for public hospitals fundamental management problems and ideal hospital management. In the first part of health, health care and hospital concept, in the second part of management, administration and hospital management concepts, descriptive methods and conceptual structure in the third section literature review on the concept of management in public hospitals as part of our research are used. In the fourth part of a public hospital Towards empirical studies of Alanya, which is made public hospital employees. Our research to overcome the fundamental management problems in public hospitals as a result of the ideal hospital management process of recognizing health services and health professionals for the implementation, understanding that can communicate effectively and management training has been observed that professionals need for physician executives.