Sağlık çalışanlarında çalışan sağlığı ve güvenliği
Working inhealth employeehealth and safety
  1. Tez No: 464872
  2. Yazar: ÜMRAN AK YAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sağlık sektörü sürekli gelişim ve değişim içerisinde olan bir sektördür. Teknolojik gelişimler hastalıkların teşhis ve tedavisini kolaylaştırsa da sağlık çalışanlarında fiziksel, sosyal ve ruhsal sorunlar oluşturmaktadır. Bu çalışmada gelişen sağlık sektörünün sağlık çalışanları üzerindeki olumsuz etkileri, bu olumsuz etkilere karşı alınan tedbirler tarihçi metot ve buna bağlı olarak kaynak taraması tekniği kullanılarak incelenmiştir. Çalışan sağlığının tarihsel süreci incelenmiş, çalışanı korumak adına yapılan değişikliklerin etkileri incelenmiştir. Farklı sektörler için oluşturulan koruyucu önlemlerin sağlık çalışanları için uygulanabilirlikleri değerlendirilmiştir. Sağlık çalışanlarına yönelik alınan tedbirlere karşı çalışanların yaklaşımları, tepkileri ve sektördeki değişimlere uyumları incelenmiştir. Sağlık çalışanlarının fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden güvenli bir çalışma ortamına kavuşmaları için yapılması gerekenler ve alınması gereken tedbirler konusunda çözümcü öneriler ortaya konulmuştur. Sağlık çalışanlarının iş kazaları ve meslek hastalıkları konusunda dikkat çekecek değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The health sector is a sector which is in constant development and change. Although technological advances have facilitated the diagnosis and treatment of physical illness in healthcare workers is a social and psychological problems. In this study, the health sector of developing adverse health effects on workers, measures taken against these negative effects historian and methods were examined using scanning technology resources accordingly. Examined the historical process of the workers' health, the effects of changes made in order to protect employees were investigated. applicability were evaluated for health workers, created protective measures for different sectors. approach to the measures taken against employees for health workers, react and adapt to changes in the sector. Health care workers of physical, mental and social and directions on what to do to regain a safe working environment and taking necessary measures have been put forward solution-oriented advice. Remarkably in accidents at work and occupational diseases of health professionals assessments were carried out.