Anaerobik gücün çabukluk ve çeviklik üzerine etkisi
Effect of anaerobic power on quickness and agility
- Tez No: 464937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR AKKOYUNLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı anaerobik gücün çabukluk ve çeviklik üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya, yaşları ortalaması 21.29±2.73 yıl, boyları ortalaması 1.67±0.059 m, vücut ağırlıkları ortalaması 59.64±8.509 kg ve spor yaşları ortalaması 10.29±3.32 yıl olan 14 kadın Milli Tekvandocu; yaşları ortalaması 21.81±3.23 yıl, boyları ortalaması 1.82±0.088 m, vücut ağırlıkları ortalaması 73.75±14.187 kg ve spor yaşları ortalaması 11.94±3.45 yıl olan 16 erkek Milli Tekvandocu olmak üzere toplam 30 milli sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Sporcuların anaerobik güçlerini ölçmek için Wingate testi, çabukluk performanslarını ölçmek için 5 metre çabukluk testi ve çeviklik performansını değerlendirmek için ise T testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to examine in the effect of anaerobic power on quickness and agility. Thirty elite taekwondo players from the Turkey national team, (age=21.29±2.73 years; height=1.67±0.059 m; weight=59.64±8.509 kg; sport age=10.29±3.315 years) for fourteen women and (age=21.81±3.229; height=1.82±0.088 m; weight=73.75±14.187 kg; sport age=11.94±3.454 years) for sixteen men, participated as volunteer in this research. The procedure was Wingate test for anaerobic power and 5 meter sprint test for quickness and T-test for agility performance. Significant relationships were found between quickness performance with anaerobic peak power and anaerobic mean power respectively (r= -0.547) and (r= -0.536) for women and (r=0.503) and (r=0.506) for men athletes. Also, regression analysis revealed that anaerobic peak power and anaerobic mean power was a significant predictor of quickness performance, explaining respectively 30% and 29% of the variance for women athletes and explaining respectively 25% and 26% of the variance for men athletes.