Nn, onn ve onno donör atomlu yeni schiff bazlarının bazı geçiş metali komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization some transition metal complexes of the novel schiff bases with nn, onn and onno donor atoms
  1. Tez No: 465013
  2. Yazar: EYLEM DİLMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ERÇAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında; 3,4-diaminobenzofenon başlangıç maddesi olarak kullanılarak 4-dimetilaminobenzaldehit ve 4-dietilaminosalisilaldehitten türeyen NN ve yeni ONN donör ligandları sentezlendi. Sentezlenen bu iki ligandın salisilaldehit ile reaksiyonunda iki yeni ONN ve ONNO donör ligandları elde edildi. Ayrıca 3,4-diaminobenzofenonun 2,4-dihidroksibenzaldehit ile reaksiyonundan da bir adet yeni ONNO donör ligandı sentezlendi. İkinci aşamada sentezlenen yeni ligandların Ni(II), Zn(II) ve Fe(III) tuzları ile reaksiyonlarından on iki adet yeni kompleksler sentezlendi. Sentezlenen bileşiklerin yapıları elementel analiz ve spektroskopik yöntemlerle (IR, 1H-NMR, EI-MS, UV-Görünür Alan) araştırıldı. İki kompleksin tek kristal yapısı X-ışını kırınımı yöntemi ile aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study; NN and new ONN donor ligands derived from 4-dimethylaminobenzaldehyde and 4-diethylaminosalicylaldehyde were synthesized by using as starting material 3,4-diaminobenzophenone. Two new ONN and ONNO donor ligands were obtained in the reaction of these two ligands with salicylaldehyde. One new ONNO donor ligand were also synthesized by the reaction of 3,4-diaminobenzophenone with 2,4-dihydroxybenzaldehyde. In the second step, twelve new complexes were synthesized by reaction of the new ligands with Ni (II), Zn (II) and Fe (III) salts. The structures of the synthesized compounds were investigated by elemental analysis and spectroscopic methods (IR, 1H-NMR, EI-MS, UV-Görünür Alan). The single crystal structure of the two complexes was illuminated by the X-ray diffraction method.