İnsan kaynakları yönetimi aracılığıyla ilişkisel ve operasyonel rezilyans kapasitesi oluşturma
Developing a capacity for relational and operational resilience through human resources management
  1. Tez No: 465014
  2. Yazar: MERVE GERÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YILMAZ BÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, organizasyonel rezilyans kavramı ilişkisel ve operasyonel açıdan sağkalım ve sürdürülebilirlik boyutlarıyla ele alınmıştır. Organizasyonel rezilyans kapasitesi, örgütlerin beklenmedik olumsuzluklar karşısında hızlı cevap verebilme, ayakta kalma ve eskisinden daha iyi hale gelerek değişimlere uyum sağlayabilmesini sağlayan yeteneklerini ve kaynaklarını ifade etmektedir. Organizasyonel rezilyans kapasitesi; birey, grup ve örgüt düzeyinde incelenmektedir. Bu çalışmada, organizasyonel rezilyans kapasitesi birey düzeyinde ele alınmış ve İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY) uygulamalarının birey düzeyinde organizasyonel rezilyans kapasitesinin oluşturulmasında nasıl bir rol oynadığı incelenmiştir. Bu amaçla, birey düzeyinde organizasyonel rezilyans kapasitesinin ve bu kapasiteyi destekleyici İKY uygulamalarının belirlenmesine yönelik iki ölçüm aracı geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçüm araçları kullanılarak İstanbul'daki işletmelerde çalışan 206 beyaz yakalı katılımcıdan oluşan örneklem ile araştırmanın hipotezleri sınanmıştır. Araştırmanın hipotezlerini sınamak için çoklu doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda, performans değerlendirme ve sosyal etkileşime yönelik uygulamaların operasyonel rezilyansın sağkalım boyutu üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Ayrıca performans değerlendirme ve eğitim-geliştirme uygulamalarının operasyonel rezilyansın sürdürülebilirlik ve ilişkisel rezilyansın sağkalım boyutları üzerinde olumlu etkileri olduğu belirlenmiştir. İlişkisel rezilyansın sürdürülebilirlik boyutu üzerinde ise performans değerlendirme ve işe alım uygulamalarının olumlu etkileri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of organizational resilience has been investigated in terms of relational and operational resilience with survival and sustainability dimensions. Organizational resilience capacity refers to the abilities and resources which enable organizations to respond quickly to unexpected adversities, to improve and to adapt to change. Organizational resilience capacity can be examined at individual, group and organization levels. In this study, the organizational resilience capacity was considered at the individual level. Also, the role of Human Resources Management (HRM) practices in the formation of organizational resilience capacity at the individual level was examined. For this purpose, two measurement tools were developed to determine the organizational resilience capacity at the individual level and the HRM practices that support this capacity. Using the developed measurement tools, the hypotheses of this study with the sample of 206 white-collar participants working in the enterprises in Istanbul were tested. The hypotheses of this study were tested using multiple linear regression analysis. In terms of the data obtained, it was observed that performance evaluation and social interaction had positive effects on the survival dimension of operational resilience. In addition, it was determined that performance appraisal and training-development applications have positive effects on the sustainability dimension of operational resilience and survival dimension of relational resilience. Also, performance appraisal and recruitment practices had positive effects on the sustainability dimension of relaitional resilience.