Termal buharlaştırma yöntemi ile hazırlanan (Cu-Ag) ince filmlerinin fiziksel özelliklerinin incelenmesi ve Kβ/Kα X-ışını şiddet oranlarının ölçülmesi
Measurement of Kβ/Kα X-ray intensity ratios, and investigation of physical properties of (Cu-Ag) thin films produced by thermal evaporation method
- Tez No: 465110
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, iki farklı kaynakla fiziksel buhar biriktirme metodu ile çeşitli konsantrasyonlarda üretilmiş olan (Cu-Ag) ince film alaşımlarının yapısal, elektronik ve optik özellikleri araştırıldı. (Cu-Ag) ince film alaşım numunelerinin yapısal özellikleri XRD tekniği ile incelendi ve (Cu-Ag)3 ince film alaşım numunesi dışında diğer tüm numunelerin Fm3m uzay grubu ile kübik yapıda olduğu tespit edildi. İnce film alaşım numunelerinin optik özellikleri Spektroskopik Elipsometre tekniği ile incelendi ve bakır konsantarasyonundaki artış ile numunelerin optik özelliklerinin, bakırın optik özelliklerine benzediği anlaşıldı. (Cu-Ag) ince film alaşımlarının yüzey morfolojileri ve elementel yüzde konsantrasyonları SEM ile entegre EDX ile yapıldı. SEM fotoğraflarından ince film alaşım numunelerinin homojen olarak kristalleştiği görüldü. (Cu-Ag) ince film alaşım numunelerindeki Cu ve Ag'nin Kβ/Kα X-ışını şiddet oranları XRF tekniği ile ölçüldü ve elde edilen sonuçlar diğer araştırmacıların deneysel ve teorik sonuçları ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural, electronic and optical properties of (Cu-Ag) thin film alloys produced at various concentrations by physical vapor deposition method with two different sources were investigated. (Cu-Ag) thin film alloy specimens were investigated by XRD technique and all samples except the (Cu-Ag)3 thin film alloy specimen were found to be cubic with Fm3m space group. The optical properties of thin film alloy samples were examined by spectroscopic Elipsometer technique and it was established that the optical properties of the samples resemble the optical properties of copper with the increase in the copper concentration. The surface morphologies and elemental percent concentrations of (Cu-Ag) thin film alloys were made with EDX integrated with SEM. It was determined from the SEM photographs that homogeneous crystallization of thin film alloy samples. The Kβ/Kα X-ray intensity ratios of Cu and Ag in (Cu-Ag) thin film alloy samples were measured by XRF technique and the results were compared to experimental and theoretical results of other researchers.