Kimyasal püskürtme yöntemiyle üretilen bor katkılı NiO ince filmlerinin Kβ/Kα X-ışını şiddet oranının incelenmesi
Measurement of Kβ/Kα X-ray intensity ratios in boron doped NiO thin films produced by chemical spraying method
- Tez No: 465111
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada kimyasal püskürtme yöntemi ile üretilen bor katkılı NiO ince filmlerinin Kβ/Kα karakteristik X-ışını şiddet oranlarının değişimi araştırıldı. Numuneler 50mCi şiddetinde 241Am radyoizotop kaynağından çıkan 59.543 keV'lik gamma ışınları ile uyarıldı. Numunelerden yayınlanan karakteristik X-ışınlarını saymak için rezülasyon5.96keV'de150 eV olan Canberra marka Ultra-LEGe dedektörü kullanıldı. Bor katkılı NiO ince filmlerin şiddet oranlarında saf element değerine ve diğer araştırmacıların değerlerine göre ortalama olarak % 4-6 kadarlık fark bulundu. Bu farklılığın kimyasal etkilerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bulunan sonuçlar diğer araştırmacıların teorik ve deneysel sonuçları ile karşılaştırmalı olarak bir tabloda verildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the variation of Kβ/Kα characteristic X-ray intensity ratios of boron doped NiO thin films, produced by chemical spraying method, was investigated. These samples were excited with 59.543 keV gamma rays emitted from 241Am radioisotope source at 50mCi intensity. A Canberra Ultra-LEGe detector with resolution of 150eV at 5.96keV was used to count the characteristic X-rays emitted from the samples. The obtained results are presented and compared to the theoretical and experimental results of the other researchers in a table.