Melamin emdirilmiş kağıt (MEK) atıklarının termoset ve termoplastik esaslı kompozit malzeme üretiminde değerlendirilmesi
The assessment of waste melamine impregnated paper (MIP) in thermoset and thermoplastic based composites
  1. Tez No: 465113
  2. Yazar: FATMA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MENGELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada dolgu maddesi olarak melamin emdirilmiş kağıt (MEK) ve kızılçam odun (KOU) atıkları kullanılarak termoset ve termoplastik esaslı kompozitlerin üretilmesi amaçlanmıştır. Öncelikle dolgu maddeleri temizlenmiş, öğütülmüş ve kurutma işlemleri gerçekleştirildikten sonra üretime hazır hale getirilmiştir. Alçak yoğunluklu polietilen (AYPE) içerisine MEK ve KOU karıştırılarak sıcak pres yardımıyla kompozit levhalar haline dönüştürülmüştür. Üretilen kompozit levhalar iklimlendirme test kabininde bekletildikten sonra uygun boyutlarda kesilmiştir. Üretilen kompozit test örneklerinin mekanik özelliklerinden çekme, eğilme, darbe ve sertlik direnci değerleri ve fiziksel özelliklerinden yoğunlukları ilgili standartlara göre belirlenmiştir. Test sonuçları incelendiğinde AYPE içerisine katılan MEK ve KOU atıklarının kompozit malzemelerin elastikiyet modulü değerlerini arttırdığı ancak direnç özelliklerini düşürdüğü belirlenmiştir. Dolgu maddesi oranındaki artış ile yoğunluk değerlerinin de arttığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada üretilen tüm örnekler ATSM D 6662 standartlarında istenilen eğilme direnci ve eğilmede elastikiyet modülü değerlerini sağlamıştır. Sonuç olarak termoset ve termoplastik esaslı kompozit malzemelerde MEK ve KOU atıklarının kompozit malzemelerin üretiminde değerlendirilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, thermoplastic and thermoset based composites were produced using melamine impregnated paper (MIP) waste and wood flour (WF) as filler. Composite manufacturing was accomplished through mixing of the components and pressing in a hot press with cooling capabilities. Mechanical properties such as tensile, flexural and impact strength tests were determine in accordance with ASTM D638, ASTM D6109 and ASTM D256, respectively. The effect of board type on mechanical properties were studied, Board type had statistically significant effect on all mechanical properties investigated. MIP and WF boards provided better mechanical properties compared to the LDPE board. As a result, MIP might be utilized in both thermoset and thermoplastic based composite manufacturing providing economic and environmental benefit.