İnşaatlarda mesleki eğitim ile iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety and vocational education in construction
- Tez No: 465198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR EŞME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sanayi devriminin tetiklediği, küreselleşmenin de hızlı şekilde büyümesine neden olduğu inşaat sektörü dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde gelişen bir yapı içerisindedir. Sektörün dünya ekonomisindeki yeri 2008 senesinde yalnızca bu sektör bazlı meydana gelen krizin tüm dünya ekonomilerinde etkisini göstermesiyle daha da net olarak anlaşılmaktadır. Bu ölçekte büyük ve hızlı üretime odaklı bir sektörün üretim aşamalarında ise en önemli sorun iş sağlığı ve güvenliğidir. Üretici firmaların kar hırsı, dikkatsizliği, yasal denetimlerin yetersizliği vb. sebeplerden dolayı inşaat sektöründe ölüm veya kalıcı iş görmemezliğe neden olan yaralanmalarla neticelenen birçok iş kazası meydana gelmiş ve gelmektedir. Bu sorunun çözümünde iki taraftan bahsetmek mümkündür. Bunlar devlet ve yapı işlerini gerçekleştirenlerdir. Devlet gerekli denetim mekanizmalarını layıkıyla gerçekleştiremediği veya yetersiz kaldığı durumlarda inisiyatifi ister istemez inşaatları yapanlara bırakmaktadır. Özellikle Türkiye işsizlik probleminin yaşandığı gelişmekte olan ülkelerde, işçilerin gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmaması sonucunda iş görmekten vazgeçmeleri pek rastlanan bir durum olmamakta ve inisiyatif tam anlamıyla işverende olmaktadır. Bu bağlamda hem işçilere hem de işverenlere verilecek olan yasal zorunluluklar, iş etiği ve insan hayatının önemine ilişkin mesleki eğitimler önem kazanmaktadır. Bu bağlamda çalışmada inşaatlarda mesleki eğitim ile iş sağlığı güvenliğinin ilişkisine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Triggered by the industrial revolution, globalization is also growing rapidly in the building construction sector in almost all countries in the world caused by growth. This sector of the sector in the world economy the crisis that occurred in 2008, only shows the effect more clearly understood based on the entire world economy. The scale of the largest and fastest production stages of a production-oriented industry is the most important issue of occupational health and safety. Manufacturers' profit greed, carelessness, lack of legal control and so on. For reasons of death or permanent jobs in the construction industry turn a blind eye to cause a lot of accidents at work that resulted in the injury has occurred and to come. It is possible to talk about the two sides in solving this problem. These are the state and perform construction work. State control mechanisms needed to perform adequately in cases where the initiative is unavailable or inadequate inevitably leave those who do construction. Especially in developing countries it is experiencing unemployment problem of Turkey, in a situation not very common to see business as a result of giving up the necessary security measures and initiatives is the employer of the workers literally. Legal requirement that both the workers in this regard will be given to employers, training on the importance of business ethics and human life are important. In this context, the construction work has been referred to the relationship of occupational health and safety and vocational training.