Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusundaki farkındalıklarının araştırılması
Research for the awareness of employees on occupational health and safety
  1. Tez No: 465201
  2. Yazar: DENİZ KEŞLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERDAN ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
28339 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30.06.2012'de yürürlülüğe girmiştir. İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması, mevcut durumda olan sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerin düzenlenmesi bu kanunun amaçlarındandır. Bu çalışmada toplumun iş sağlığı ve güvenliği konusundaki farkındalığı tartışılmıştır. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği hakkındaki bilgi düzeyi hazırlanan anket sorularıyla belirlenmiştir. Çalışanlar için hazırlanan bu anket gelecek nesiller için iş kazalarını önleme de önemli ipuçları ortaya çıkarmaktadır. Bu anket 12 sorudan oluşmaktadır. Anket sonuçları iş sağlığı ve güvenliği hakkında çalışanların bilgi düzeyini önemli bir şekilde yansıtmaktadır. Anketimiz farklı sektörlerde çalışan 200 kişiye uygulanmıştır. Türkiye de günden güne iş kazası oranı hızlı bir şekilde artmıştır. Oldukça bilinen bir gerçektir ki iş yerinde çalışanlar iş güvenliği konusunu daha ciddiye almalı ve iş ile ilgili kazaları azaltmak için iş kazasına yol açan riskleri öngörebilmelidir.
Özet (Çeviri)
Published in the Official Gazette the World No. 6331 Occupational Health and Safety Law has been enacted in 30.06.2012. The aim of Law No. 6331 is to regulate the duties, powers, responsibilities, rights and obligations of employers and employees in order to ensure occupational health and safety in workplaces and to improve existing health and safety conditions. In this study, the awareness of employees on occupational health and safety is discussed. The level of information about occupational health and safety of workers is determined by a prepared questionnaire. This questionnaire prepared for the workers bring out important hints on the prevention of occupational accidents for future generations. This questionnaire consists of 12 questions. The results of the questionnaire significantly reflect the information level of employees about occupational health and safety. Our questionnaire is administered to 200 people working in different sectors. The occupational accident rate in Turkey has rapidly increased day by day. It is a fairly known fact that employees in the workplace should take more attention for the occupational health and safety and they should be able to predict the risks leading the work accident to reduce work-related accidents.