Lie cebirlerinin çaprazlanmış modüllerinin kapabilite özelliği
Capability of crossed modules of Lie algebras
  1. Tez No: 465215
  2. Yazar: EDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNÇAR ŞAHAN, YRD. DOÇ. DR. YUSUF BECEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Lie cebirlerinin çaprazlanmış modüllerinin kapabilitesi üzerine hazırlanan bu tez altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tezin yapısında kullanılan bazı temel kavramlar verilmiştir. İkinci bölümde Lie cebirleri kavramına giriş yapılıp bazı örneklere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Lie cebirleri üzerinde çaprazlanmış modül yapısı oluşturulmuştur. Dördüncü bölümde ise Lie cebirlerinin çaprazlanmış modüllerinin homolojisinden bahsedilmiştir. Beşinci bölümde aktör çaprazlanmış modül ve iç aktör tanımları verilip bu tanımlar yardımıyla kapabil çaprazlanmış modül kavramı açıklanmıştır. Son bölümde ise çaprazlanmış modüllerin örtüleri ve kapabilitesi ile ilgili tanım ve teoremlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, based on capability of crossed modules of Lie algebras, consists of six chapters. In the first chapter, basic concepts which used in the structure of the thesis was given. In the second chapter, introduction to the notion of Lie algebras and some examples were given. In the third chapter, we recall the structure of crossed modules over Lie algebras. In the fourth chapter, we mentioned about homology of crossed modules of Lie algebras. In the fifth chapter, we have given the notion of actor crossed module and inner actor, and using these definitions, explained the notion of capability of crossed modules. In the last chapter, we have given the definitions and theorems about capability and covers of crossed modules.