Ester ve hidrazon sübstitüye bodipy bileşiklerinin sentezi ve fotofiziksel özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of ester and hydrazone substituted bodipy compounds and investigation of their photophysical properties
  1. Tez No: 465254
  2. Yazar: ÇAĞATAY GAYRETLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÜNALEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
BODIPY olarak bilinen 4,4-diflor-4-bora-3a,4a-diaza-s-indasen yapısı özellikle son yıllarda oldukça dikkat çeken önemli floresan bir moleküldür. BODIPY tabanlı moleküller, pH ve iyon sensörü, molekül içi görüntüleme, fotodinamik terapi, boya duyarlaştırıcı güneş pilleri ve moleküler mantık kapıları gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Yüksek floresans kuantum verimi, yüksek foto ve termal kararlılık, sentez kolaylığı, keskin absorpsiyon ve emisyon pikleri bu bileşiklerin önemli avantajlarıdır. Bu çalışmada, dimetil malonat grubu ve hidrazon grubu ile ayrı ayrı fonksiyonlandırılmış BODIPY molekülleri ve dimetil malonat - hidrazon grubunun her ikisi ile fonksiyonlandırılmış BODIPY molekülü sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları 1H NMR, 13C NMR, 19F NMR, COSY, HR-MS ve FT-IR spektroskopik yöntemleri kullanılarak tanımlanmıştır. Sentezi gerçekleştirilen bu üç molekülün uygulama alanlarına yönelik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla sentezlenen bu üç molekülün farklı çözücüler içerisinde farklı anyon ve katyonlar varlığındaki fotofiziksel özellikleri incelenmiştir. Dimetil malonat grubunu içeren BODIPY yapısının su sensörü, dimetil malonat ve hidrazon gruplarının bulunduğu BODIPY sisteminin ise oransal floresan Cu2+ sensörü olarak kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The 4,4-difluoro-4-bora-3a,4a-diaza-s-indacene structure known as BODIPY is a fluorescent molecule that has been attracting attention especially in recent years. BODIPY-based molecules are being used in many areas including pH and ion sensors, intramolecular imaging, photodynamic therapy, dye sensitizing solar cells and molecular logic gates. High fluorescence quantum yield, ease of synthesis, high photo and thermal stability, sharp absorption and emission peaks are important advantages of these compounds. In this study, BODIPY molecules bearing one or both of the dimethyl malonate and hydrazone groups were synthesized. The structures of the synthesized compounds were characterized by 1H NMR, 13C NMR, 19F NMR, COSY, HR-MS and FT-IR spectroscopic methods. Studies on the application areas of these synthesized molecules have been carried out. For this purpose photophysical properties of the molecules in different solvents and in the presence of various anions and cations were studied. It was shown that the BODIPY structure containing dimethyl malonate group can be used as water sensor, while the BODIPY system bearing both dimethyl malonate and hydrazone groups can be used as a ratiometric fluorescent Cu2+ sensor.