Basit ve tabakalı rastgele örneklemede üstel fonksiyonu kullanan kitle ortalaması tahmin edicileri
Population mean estimators using exponential function in simple and stratified random samplings
  1. Tez No: 465332
  2. Yazar: CEREN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM KADILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışmasında Basit ve Tabakalı Rastgele Örnekleme yöntemlerinde kitle ortalaması tahmini için literatürde yer alan üstel fonksiyona sahip tahmin ediciler incelenmiştir. Her iki örnekleme yöntemi için üstel fonksiyona sahip tahmin edici aileleri önerilmiştir. Önerilen tahmin ediciler ile literatürde yer alan tahmin ediciler oransal veya çarpımsal olmalarına bağlı olarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca, incelenen tahmin ediciler tek ve iki yardımcı değişken bilgisinden yararlanmalarına göre farklı veri setleri üzerinden sayısal gösterimleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda ise, elde edilen koşullar altında, önerilen tahmin edici ailelerinin karşılaştırılan tahmin edicilere göre daha etkin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated estimators with exponential functions for estimation of mean estimator in simple and stratified random samplings. Family of estimators based on the exponential function is proposed for both sampling methods. The proposed estimators are compared with ratio and product estimators in literature. Moreover, we provide an application on different data sets to demonstrate efficiency of the proposed estimators according to the information of one and two auxiliary variables. As a result of this study, the proposed estimators are more efficient than other estimators in literature under the obtained conditions in theory.