Amik ovasında mısır üreticilerinin damla sulama yöntemini benimsemesine etki eden faktörler
Factors affecting adoption of drip irrigation method on maize producers in Amik plain
  1. Tez No: 465344
  2. Yazar: AYBÜKE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Hatay İli ait Amik Ovasında (Antakya, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı İlçeleri) mısır üreticilerinin damla sulama yöntemini benimsemesine etki eden faktörleri tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda, damla sulama yöntemini kullanan ve kullanmayan mısır üreticilerleri ile yüzyüze anket yapılmış ve veriler toplanmıştır. Her iki grup için de eşit sayıdaki üretici olacak şekilde toplamda 100 üreticiye anket uygulanmıştır. Verilerin istatistiki analizinde sayısal değişkenlerin normal dağılıma uyup uymadığı Kolmogorov-Smirnov testi ile analiz edilerek, bağımsız gruplar arasındaki farklılıklar parametrik durumlarda Independent Samples t-Test, parametrik olmayan durumlarda ise Mann Whitney U Testi ile incelenmiştir. Elde edilen bulgular; üreticilerin eğitim seviyesi, ailedeki birey sayısı, sulama sistemi eğitimi, kayıt tutma, yıllık toplam gelir, gazete okuma, mısır verimi, mısır ekim alanı, mülk ve kira arazi, kredi kullanımı, yabancı ot ile mücadele, damla sulama bilgi düzeyi, tıkanma kaynağı, gelecek yıl mısır yetiştirme ve damla sulama kullanma düşüncesi gibi değişkenler ile sulama şekli arasındaki farkın önemli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the factors which has an affect on the adoption of irrigation method by maize producers in Amik Plain (Antakya, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı counties) of Hatay Province. To reach this aim face to face interview was conducted to collect data from maize producers that use drip irrigation or not. From both group of farmers even numbers were selected and total 100 producers were interviewed. Kolmogorov-Smirnov test was used to see if the variables have normal distribution or not. To parametric variables Independent Samples t-Test and non-parametric variables Mann Whitney U Test were used to see the differences between groups. It is found out that education level, family size, education on irrigation system, keeping record, total annual income, reading newspaper, yield, planting area, own property and rent area, credit use, knowledge about drip irrigation, blockage source, continue to grown maize production and use drip irrigation has an important relation between irrigation systems.