Doğanşehir (Malatya) granitoyidinin soğuma hızının apatit fizyon izi yöntemiyle araştırılması
Research on the colling speed of Dogansehir (Malatya) granitoid by the apatite fission track technique
  1. Tez No: 465374
  2. Yazar: TUĞÇE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. FATİH KARAOĞLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Doğanşehir granitoyidi, Güneydoğu Anadolu Orojenik Kuşağı içinde aktif kıta konumunda kuzeyde yer alan Nap alanı içinde yer almaktadır. Tez çalışması, Malatya-Ovacık fayının (MOF) Doğanşehir (Malatya) granitoyidini kestiği bölgelerden derlenen 6 örnek üzerinde yapılan apatit Fizyon İzi çalışmalarını kapsamaktadır. MOF, 5-3 My içinde aktivitesine başlamış olup günümüzde de aktif bir fay konumundadır. Fay zonu üzerinden alınan örneklerin yaş-yükseklik ilişkisi bulunmaması, yükselmenin/soğumanın tektonizma kontrolünde gerçekleştiğini göstermektedir. Elde edilen en yaşlı Apatit Fizyon İzi (AFİ) verisi 30,4±1,3 My ve en genç yaş ise 12,6±0,9 My olarak hesaplanmıştır. Elde edilen veriler neticesinde, bölgede Doğanşehir granitoyidinin tektonik aşınma ile yükselmesini sağlayan kıta-kıta çarpışmasının Oligosen öncesi başlamış olabileceği düşünülmektedir. İz uzunluk verilerine dayalı soğuma profilleri bölgedeki özellikle geç Miyosenden itibaren hızlı yükselmenin etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Doğanşehir (Malatya) granitoid is located in the Nappe Zone, which positioned in the northern part, the active margin, of the South Anatolian Orogenic Belt. The thesis study includes the apatite Fission Track analyses of the 6 samples taken from the northen part of the Doğanşehir granitoid where the Malatya-Ovacık Fault (MOF) cuts the unit. The MOF is activated at 5-3 Ma ago and currently still active. The samples taken from the fault zone show no age-elevation relation, indicating that the tectonic controlled unroofing/cooling in the region. The measured oldest age is 30.4±1.3 Ma, whereas the youngest is 12.6±0.9 Ma. The data obtained in this study indicate that the exhumation of the Doğanşehir granitoid by tectonic denudation, related to continent-continent collision may initiated at pre-Oligocene. The cooling profiles based on track length data indicate a fast cooling regime was dominant in the region especially during latest Miocene.