Türkoğlu (Kahramanmaraş) dolaylarındaki demir cevherleşmesinin jeokimyasal, mineralojik ve kökensel incelenmesi
Petrografical and geochimical investigation of iron deposits in the region of Turkoğlu (Kahramanmaras)
- Tez No: 465377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkoğlu (Kahramanmaraş) Fe cevherleşmesi bölgede yüzeyleyen ofiyolitlere bağlı serpantinize harzburjit ve serpantinitlerle birlikte bulunmaktadır. Cevher mikroskopi incelemeleri sonucunda manyetit, hematit, Limonit, götit ve altın mineralleri saptanmıştır. SiO2 değerleri 86,47 ile 2,91 arasında değişirken ortalaması % 47,38dir. MgO % 29,6 ile 0,05 arasında değmekte olup, ortalaması % 5,38dir. Si /Mg oranlarının ortlaması 4,8 olup, Fe2O3 oranı % 4,27-89,1 arasında bulunmaktadır. XRD analizi sonucunda ise kuvars, montmorillonit, Notronit, kaolinit gibi kil minerlalleri saptanmıştır. Ni değerlerinin bulunmasında cevherşmenin lateritik Fe-Nisınıfalamasında Tip C sınıfında oluştuğunu göstermektedir. Jeolojik, petrografik ve jeokimyasal verilere göre bölgedeki cevherleşmenin ofiyolitk kayaçlara ait Harzburjitlerin ayrışması sonucu oluşan lateritleşemeye bağlı Fe cevherleşmesidir. Ni cevherleşmesi açısından yüksek değerler saptanmış ancak yaygın ekonomik sonuçlar sınırlı kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Türkoğlu (Kahramanmaraş) Fe mineralization is accompanied by serpentinized harzburgites and serpentinites bound to ophiolites which are exposed to the region. As a result of ore microscopy examinations, magnetite, hematite, limonite, goethite and gold minerals were determined. SiO2 values ranged from 86,47 to 2,91, with an average of 47,38 %. Mg is between 29,6 % and 0,05 % with an average of 5,3 %. The mean Si / Mg ratio was 4.8 and the Fe content 4,27-89,1 %. As a result of XRD analysis, clay minerals such as quartz, montmorillonite, Notronite and kaolinite were determined. The presence of Ni indicates that the ore is formed in the type C class in the later Fe-Ni class. According to the geological, petrographical and geochemical data, the mineralization of the region is due to the lateritization of the Fe mineralization resulting from the decomposition of the Harzburjites belonging to the ophiolitic rocks. Higher values were determined for Ni mineralization, but widespread economic results were limited.