Yüksek sıcaklığın ekmeklik buğdayda morfo-fizyolojik özellikler ve dane verimine etkisi
Effects of high temperature on morpho-physiological traits and grain yield of bread wheat
  1. Tez No: 465387
  2. Yazar: KHAIR MOHAMMAD YOULDASH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALEDDİN BARUTÇULAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, ekmeklik buğday çeşitlerinin sıcak koşullara, bayrak yaprak, başak ve başak sapı, dane büyümesi ve verim öğeleri bakımından uyumunu saptamak amacıyla yürütülmüştür. Onbeş buğday genotipi, normal (serin koşullar) ve geç ekim (sıcak koşullar) olmak üzere iki farklı ekim zamanında ekilerek, büyüme dönemindeki sıcaklıkların, dane verimi ve verim öğelerine etkisini saptamak amacıyla, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma Alanında denemeye alınmıştır. Sonuç olarak, yüksek sıcaklık dane veriminde %30'un üzerinde düşüşe neden olmuştur. Yüksek sıcaklığın dane verimine olumsuz etkisi, biyolojik verim, başakta fertil başakçık sayısı ve başakta/alanda dane sayısının azalması sonucu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, serin koşullarda yüksek verim verebilen çeşitler, benzer şekilde, sıcak koşullarda da yüksek verime, dane ağırlığı ile dane sayısının denkleştirici etkisi ile ulaşmışlardır.
Özet (Çeviri)
The current study was conducted to evaluate the adaptability of wheat cultivars under hot environment by measuring of flag leaf, ear and peduncle traits, grain growth and yield traits. Fifteen wheat genotypes were grown at two different sowing date i.e. normal sowing date (cool environment) and late sowing date (hot environment) at the Agricultural Research Area of Agricultural Faculty in Cukurova University of Adana, Turkey, depicted variability in temperature during growing season which resulted considerable change in grain yield and yield attributes. The results revealed that grain yield was drastically reduced under hot environment as reflected in overall the reduction of biomass, fertile spikelet number per spike and kernel number per ear/,number per area. High temperature was caused reduction in grain yield over the 30%. Under investigation, high yielding cultivars achieved high grain yield in the both of cool and hot environment by the compensation of the grain weight and grains per area.