Avrupa Birliği'nin şirketler hukukuna ilişkin tüzük ve yönergelerinin Türk Ticaret Kanunu hükümleri ile karşılaştırılması
Comparison of European Union's corporate law regulations and directives with Turkish Corporate Law
- Tez No: 465571
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Avrupa Birliği Hukuku, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun şirketler bölümünü büyük ölçüde etkilemiştir. Bu tezde, Avrupa Birliği tüzük ve yönergelerinin Türk Ticaret Kanunu'nun ticaret şirketleri hükümlerinde yol açtığı değişiklikler ve yenilikler incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde Avrupa Birliğine genel bakış ve Türkiye Avrupa Birliği ilişkileri, ikinci bölümünde ticaret şirketleri genel hükümler kapsamında meydana getirilen değişiklikler ve yenilikler, üçüncü bölümünde anonim şirketlere getirilen değişiklikler ve yenilikler, dördüncü bölümünde limited şirketler kapsamında değiştirilen ve yeni getirilen hükümler anlatılmıştır. Tezin sonuç kısmında ise Avrupa Birliği mevzuatının Türk şirketler hukukunda değiştirdiği hususların özeti ve bu değişimin olumlu etkisi ele alınmıştır. ANAHTAR KELİMELER Avrupa Birliği, Yönerge, Türk Ticaret Kanunu, Ticaret ġirketleri, Genel hükümler, Anonim ġirket, Limited ġirket
Özet (Çeviri)
European Union Law has a great impact on Turkish company legislation. In this thesis the effect of European Union Regulations and Directives on Turkish Corporate Law are examined. In the first chapter overview of the European Union and its relations with Turkey; in the second chapter amendments and reforms on the general provisions of companies; in the third chapter, amendments and reforms on joint stock companies; in the fourth chapter amendments and reforms on limited liability companies are explained. In conclusion overall impact of European Union Law on Turkish Corporate Law and its advantages are evaluated. KEY WORDS European Union Law, Directives, Turkish Corporate Law, General Provisions, Joint Stock Companies, Limited Liability Companies