Dönüşümcü liderlik ve örgüt ikliminin çalışanların yenilikçi davranışı üzerine etkileri: Bir araştırma
The effects of transformational leadership and organizational climate on employees' innovative behavior: A case study
  1. Tez No: 465659
  2. Yazar: TİJEN DUVACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. M.MURAT YAŞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Dönüşümcü liderlik, örgüt iklimi ve yenilikçi çalışma davranışı üzerine yapılan araştırma çalışmalarının sonuçları işletmelerin başarılarını etkileyen iç unsurlar olarak ne kadar önemli olduklarını göstermektedir. İşletmelerin yenilikçi olabilmeleri gerekli olup bu sebepten dolayı çalışanların yenilikçi çalışma davranışı sergilemeleri oldukça önemlidir. Bu doğrultuda yöneticilerin dönüşümcü lider olabilmesi ve çalışma ortamındaki örgüt ikliminin çalışanların yenilikçi çalışma davranışını üzerindeki etkileri önem oluşturmaktadır. Araştırma verileri ilaç alanında faaliyet gösteren özel bir şirketteki çalışanlardan elde edilmiştir. Bu çalışmada dönüşümcü liderliğin yenilikçi çalışma davranışı üzerindeki etkisinde örgüt ikliminin aracılık rolü incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda dönüşümcü liderliğin yenilikçi çalışma davranışı üzerinde pozitif yönde ve anlamlı düzeyde bir etkisinin olduğu görülmüş olup örgüt ikliminin de bu etkide aracılık rolü olduğu ortaya çıkmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Dönüşümcü Liderlik, Örgüt İklimi, Yenilikçi Çalışma Davranışı
Özet (Çeviri)
The result of the previous research studies shows the importance of transformational leadership, organizational climate and innovative work behavior as internal factors that affect the success of the companies. It is necessary to be innovative for the companies. For this reason, the employees can exhibit innovative work behavior that is extremely essential. In this direction, effects of managers as transformational leadership and organizational climate in the workplace on innovative work behavior of employees are very important. Research data were collected from employees in a private-owned company operating in the pharmaceutical field. The mediation role of organizational climate on relation between transformational leadership and innovative work behavior was examined in this study. As a result of this study, it has been found that transformational leadership has a positive and significant effect on the innovative work behavior and the mediation role of the organizational climate was also occurred on this relation. KEYWORDS: Transformational Leadership, Organizational Climate, Innovative Work Behavio