Quantifying the spillover of green products on consumer attitudes and umbrella brand sales
Cevreci (Yeşil) ürünlerin, tüketici tutumlarına ve şemsiye markanın satışlarına pozitif taşmasının hesaplanması
  1. Tez No: 465904
  2. Yazar: BAŞAR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KOEN HENDRIK PAUWELS, PROF. DR. AYŞEGÜL ZSOMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tüketicilerin büyüyerek çevreye yönelen dikkatlerine rağmen, firmaların büyük miktardaki yeşil urun (çevreci) yatırımlarından nasıl ve ne kadar fayda gördükleri hala net değildir. Bu calisma, surdurulebilir yesil urunlerin semsiye markanin kahverengi urunlerine ne miktarda pozitif tasma etkisi yaptigini belirlemektedir. Çalışmanın kavramsal çerçevesi, hale etkisi, sinyal ve şemsiye marka teorileri üzerine inşa edilerek davranış taşmasının daha yüksek kahverengi urun satısına dönüşmesi olgusu üzerine hipotezler geliştirilmiştir. Yazar, bu kavramsal cerceveyi Toyota Prius'un ilk sekiz yillik pazarlama karmasi, davranis metrikleri ve satis datasi ile test etmistir. Vektör oto regresyon modeli, Toyota'nın diğer ürünlerinin satışları tahmin edilirken yeşil urunun (Prius) tutum metriklerinin eklenmesi ile anlamlı gelişim göstermektedir. Bütün kahverengi ürünler değil, sadece daha ucuz ürünler Prius kaynaklı tutum kazanımlarından fayda görmektedir. Bu sonuçlar, şemsiye marka portföyü içindeki yeşil urun için, yerine koyma etkisi ve pozitif taşma etkisi arasında enteresan ödünleşimler önermektedir.
Özet (Çeviri)
Despite growing consumer attention to the environment, it is still unclear how and how much companies benefit from their large investments in 'green' products. This paper quantifies the positive spillover of sustainable green products on the umbrella brand's other ('brown') product sales. The conceptual framework builds on halo effects, signalling and umbrella branding to develop hypotheses on attitude spillover and its conversion to higher brown product sales. The author tests this framework with data on Toyota Prius' first eight years of marketing mix, attitude metrics and sales. The vector autoregressive model shows significant improvement from incorporating green product attitude metrics in the sales forecasts for Toyota's other products. Not all brown products benefit from gains in Prius attitudes, only the less expensive brands do so. These results suggest interesting trade-offs between substitution effects and positive spillover effects of green products in an umbrella brand's portfolio.