Sürdürülebilir kalkınma ve yenilenebilir enerji: Avrupa Birliği Swot analizi
Sustainable development and renewable energy: European Union Swot analysis
  1. Tez No: 465923
  2. Yazar: FATME İSMAİL NURİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ekonomiler gelişme, büyüme ve kalkınma gibi hedefler belirlemekte ve bu hedefler doğrultusunda yol haritaları izlemektedirler, ancak bunu sağlamak için atılan adımlar olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kaynakların sınırlı oluşunu gözetmeksizin kalkınmaya odaklanılmış ve meydana gelen sonuçların insanlığın yaşamını tehdit edecek boyutlara ulaşmış olması bu duruma örnek olarak gösterilebilir. Kalkınmanın tek başına yeterli olmayacağının farkına varılması ile birlikte yenilikçi ve çevreye duyarlı çözümlere yönelme süreci başlamış ve sürdürülebilir kalkınma ve yenilenebilir enerji gibi yeni kavramlar doğmuştur. Dünyanın en önemli pazarlarından biri olan Avrupa Birliği'nde klasik enerji kaynakları kullanılmakta ve enerji ihtiyacının büyük bölümü ithalatla karşılanmaktadır. Bu durum döviz kaybı ve dışa bağımlılık gibi olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu nedenle Avrupa Birliği son yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek amaçlı hedefler belirlemiştir. Yenilenebilir enerji kaynakları arz-talep dengesini sağlayarak üye ülkeleri dışa bağımlılıktan kurtarmakla birlikte, küresel ısınma gibi çevre sorunlarıyla başa çıkmakta da önemli rol üstlenerek sürdürülebilir kalkınma yolunda atılması gereken temel adımlardan biridir. Bu çalışmada Avrupa Birliği'nde yenilenebilir enerji kaynaklarının durumu incelenerek sürdürülebilir kalkınmaya sağladıkları katkı araştırılmıştır.Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde sürdürülebilir kalkınmanın kavramsal çerçevesi oluşturulmuş, tarihsel gelişimi ve bu alanda geliştirilmiş olan göstergeler incelenmiştir.İkinci bölümde yenilenebilir enerji kaynaklarının genel tanımı yapılmış, küresel çapta mevcut kapasiteleri ve gelişimleri incelenmiştir. Bunun yanı sıra, yenilenebilir enerjinin sürdürülebilir kalkınma ile ilişkisi analiz edilmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde Avrupa Birliği yenilenebilir enerji kaynakları açısından değerlendirilmiş ve son olarak ta yenilenebilir enerji alanındaki mevcut durum ve potansiyel ile ilgili SWOT analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economies set goals such as improvement, growth and development and follow road maps in line with these goals, but the steps taken to achieve this can have negative consequences. After the World War II, focusing on development without regard to the limited nature of resources, and the consequences that have taken place, have reached such dimensions as to threaten the life of mankind. With the realization that development alone will not be enough, the process of turning to innovative and environmentally sensitive solutions has begun, and new concepts such as sustainable development and renewable energy are born. The European Union, one of the most important markets in the world, uses classical energy sources and most of its energy needs are met by imports. This situation has negative consequences such as foreign exchange loss and foreign dependency. For this reason, the European Union has set targets for renewable energy sources in recent years. Renewable energy sources are one of the fundamental steps that must be taken towards sustainable development by providing a supply-demand balance and saving member countries from external dependency and playing an important role in coping with environmental problems such as global warming. This study examines the status of renewable energy sources in the European Union and explores the contribution they make to sustainable development.In the first part of the three-part study, the conceptual framework of sustainable development was established, historical development and the indicators developed in this area were examined. In the second part, general definitions of renewable energy sources have been made and the capacities and developments in the global scale have been examined. In addition, the relationship between renewable energy and sustainable development has been analyzed.In the third part of the study, the European Union was assessed in terms of renewable energy resources and finally SWOT analysis of the current situation and potential in renewable energy has been made.