Ekonomik kuruluşlar tarafından yapılan ticaret yardımlarının Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliğinin ticaret performansına etkileri : Ampirik bir analiz (2005-2014)
Impact of aid for trade on the trade performance of the West African Economic and Monetary Union: Empirical analysis (2005- 2014)
  1. Tez No: 465924
  2. Yazar: YAWA MONIQUE JENNIFFER AWA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
2005 yılında başlayan ticari yardımlar ile gelişmekte olan ülkelerin özellikle az gelişmiş ülkelerin ticaretine yardımcı olmak amaçlanmaktadır. Birçok az gelişmiş ülke, uluslararası ticarete katılma yeteneklerini kısıtlayan ticaretle ilgili altyapı ve tedarik yönlü engellerle karşılaşmaktadır. Bu tez çalışmasının genel amacı, az gelişmiş olan ve büyük miktarda ticari yardım alan Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliğine üye ülkelerin ihracat performansları açısından ticari yardımların verimliliğini incelemektedir. OECD'nin Kredi Kuruluş Raporlama Sistemi'nden, Dünya Kalkınma Göstergelerinin veri tabanından ve Heritage.org'dan, elde edilen veriler kullanılarak 2005-2014 yıllar arası Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliğiye üye ülkeler olan Benin, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Gine-Bissau, Mali, Nijer, Senegal ve Togo için panel veri tahmini yapılmıştır. Kullanılan yöntem Panel veriler analizidir. Ticari yardımların etkilerini incelemek için yardımlar iki kategoriye göre ayırılmıştır; (üretken kapasite yardımaları ve ekonomik altyapı yardımları). Genel olarak bu çalışmadaki bulgularına göre ticari yardımların ihracat performansı üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Üretken kapasite yardımları ihracat performansı üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahiptir. Buna karşılık olarak, ekonomik altyapı yardımlarının bir etkisi yoktur. Analizimize göre üretken kapasite yardımlarını daha az alan sektörler, alıcı ülkenin ihracatında en büyük payı sağlayan sektörlerdir.
Özet (Çeviri)
Launched in 2005, aid for trade aims to help developing countries, and particularly least developed countries' trade. Many developing countries face a range of supply-side and trade- related infrastructure obstacles which constrains their ability to engage in international trade. The objective of this thesis is to analysis the effectiveness of aid for trade in term of export performance for some recipient countries members of the West African Economic and Monetary Union. Using data from the Organization for Economic Co-operation and Development /Credit Reporting System, from the World Development Indicators database and from Heritage.org we conduct panel data estimation for a sample of 8 countries such as Benin, Burkina Faso, Ivory Coast, Guinea-Bissau, Mali, Niger, Senegal and Togo for the period 2005- 2014. We divide aid for trade in two categories (aid for trade capacity and aid for economic infrastructure). We find that aid for trade has an overall positive and significant impact on exports value. This effect seems to be entirely driven by aid to productive capacity, while the other main category of aid for trade, aid to economic infrastructure, has no discernible effect on exports. Our analysis leads us to conclude that the sectors that receive the less aid to productive capacity are those which provide the biggest part in recipient's exportation.