Sağlık yöneticilerinde duygusal bağlılık ve iş güvenliği algısı
Emotional attachment perception in health and safety executive
  1. Tez No: 465936
  2. Yazar: MERYEM ÖRTLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlık yöneticilerinin duygusal bağlılık ve iş güvenliği algısı düzeylerini belirlemek ve bunların demografik değişkenlere göre değerlendirmesini yapmak ve duygusal bağlılık ile iş güvenliği algısı arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikteki bu araştırmada evrenin tamamı hedeflenmiştir. Veriler anket formu ile toplanmıştır. Eksiksiz olarak yanıt verilen 163 anket değerlendirmeye alınmıştır. Verilerin analizi; SPSS 22.0 for Windows paket programında %95 güvenle yapılmıştır. Katılımcıların %11'i üst, %21,5'i orta, %67,5'i alt yöneticilerden oluşmaktadır. Yöneticilerin duygusal bağlılığı yüksek ve genel iş güvenliği algısı orta düzeyde belirlendi. Ayrıca yöneticilerin duygusal bağlılık ve iş güvenliği algısı ile cinsiyet, kurum, unvan, hastane kıdemi, çalışma şekli ve birim arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulundu. Yöneticilerin duygusal bağlılığı ile iş güvenliği algısı faktör ve ölçek genel puanları arasında pozitif yönde ve güçlü bir ilişki vardır. Sonuç olarak demografik özelliklere göre yöneticilerin duygusal bağlılık ve iş güvenliği algısı değişmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the levels of emotional commitment and sense of safety and health managers to evaluate them according to demographic variables and to reveal the relationship between affective commitment and job security perception. Cross-sectional descriptive and aimed at the entire population in this study. Data were collected through a questionnaire. The response has been complete 163 questionnaires evaluated. Analysis of the data; SPSS 22.0 for Windows package program has been safely in 95%. The top 11% of respondents, 21.5% moderate, sub-manager is composed of 67.5%. General managers perception of safety at work and emotional commitment to medium-high. In addition, the perception of emotional commitment of managers and job security of title, gender, institutions, hospitals with seniority, mode of operation and found a statistically significant difference between the units. The perception of emotional commitment with safety factor by administrators and general scale scores are positively and a strong relationship between. As a result, according to demographic characteristics perception of emotional commitment of managers and job security.