Sağlık sektörü bazında kamu ve özel sektörde üst düzey yöneticilerin kişilik yapılarının karşılaştırması: Ankara örneği
Comparison of public and private sector high rank managers personality structures in the base of health sector: Ankara sample
- Tez No: 207312
- Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Alpkent, Muhammed. Saglık Sektörü Bazında Kamu ve Özel Sektörde Üst Düzey Yöneticilerin Kisilik Yapılarının Karsılastırması: Ankara Örnegi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2007. Tezde, üst düzey yöneticilikle ve yöneticilerin çalısma sektörüyle kisilik özellikleri arasındaki iliskinin belirlenmesi hedeflenmistir. Bu amaçla Ankara ili kapsamında saglık sektörü bazında kamu ve özel sektörde görev alan üst düzey yöneticilerin kisilik yapıları arastırılmıstır. Bu arastırmada ?Bes Faktör Kisilik Envanteri? kullanılarak toplam 163 yönetici için kisilik özelliklerine iliskin degerler elde edilmistir. Bu degerler de hem iki sektör (kamu ? özel) arasında hem de Türkiye ortalamasıyla karsılastırılmıstır. Elde edilen sonuçlara göre, kisiligin temel faktörlerinden ?yumusak baslılık / geçimlilik? ve ?duygusal tutarsızlık? konularında ve kisiligin alt faktörlerinden ?uzlasma?, ?kurallara baglılık?, ?endiseye yatkınlık? ve ?kendine güvensizlik? konularında yöneticilerle genel grup arasında belirgin farklılıklar bulunmaktadır. Üst düzey yöneticiligin belirgin kisilik özellikleri olarak, geçimlilik, duygusal tutarlılık, uzlasmacılık, kurallara baglılık, endiseden uzaklık ve kendine güven bulunmustur. Kamu ve özel sektörler arasında yapılan karsılastırma sonucunda ise, temel faktörlerden ?duygusal tutarsızlık? konusunda ve alt faktörlerden ?insanlarla etkilesim?, ?duygusal degiskenlik? ve ?kendine güvensizlik? konularında yöneticiler arasında yüksek düzeyde farklılıklar belirlenmistir. Bunlara göre, kamu yöneticilerinde duygusal tutarsızlık ve degiskenlik daha yüksek çıkarken, özel sektör yöneticileri daha yüksek özgüvene sahip ve insan etkilesiminde daha güçlü olarak belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of thesis is to determine the relation between personality characteristics and high rank management with managers? business sector. Fort his purpose, high rank managers? personality structures are researched who are on duty in public and private sector in the base of health sector in range of Ankara. In this research values about personality characteristics for 163 managers are obtained by using ?The Big Five Personality Factors Inventory?. Also these values are compared with both between two sectors (public ? private) and Turkey average. According to the obtained results, in subjects ?agreeableness? and ?neuroticism? from main factors of personality and in subjects ?compromise?, ?dependence to rules?, ?aptness to anxiety? and ?lack of self-confidence? from inferior factors of personality, there are evident differences between managers and general group. Discovered evident personality characteristics of high rank management are compatibility, emotional consistency, transigence, dependence to rules, remoteness to anxiety and selfconfidence. According to the results of comparison between public and private sectors, in subject ?neuroticism? from main factors and in subjects ?interaction by people?, ?emotional variation? and ?lack of self-confidence? from inferior factors, high level differences among managers is designated. Related to this, emotional inconsistency and variation have been further in public managers and private sector managers are determined as more selfconfident and stronger at interaction by people.