Max Weber ve İbn Haldun'da otorite
Authotiry of Max Weber and Ibn Khaldun
  1. Tez No: 465946
  2. Yazar: MAHMUT GÜNEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYDAR ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, İşletme, Philosophy, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma; Max Weber ve İbn Haldun'un farklı dönemlerde yaşamış olmalarına karşın otorite anlayışlarına ilişkin birbirine paralel imgesel ve kavramsal analizlerinin yanı sıra örgütlenme şekillerine getirmiş oldukları benzer yaklaşımları konu almış olup günümüz otorite anlayışlarına ışık tutmayı amaçlamıştır. Bu amaçla; öncelikle otorite ve otoritenin tarih boyunca geçirdiği aşamalar, otoritenin güç ve iktidar ile olan münasebeti, yönetimin tarihsel süreci, bürokrasi ve meşruiyete ilişkin genel bilgiler özetlenmiştir. Sonrasında, iki düşünürün bilgi sistemleri açısında ortaya koymuş oldukları temel kavramlar genel hatlarıyla ele alınmış olup otoriteye getirmiş oldukları yaklaşımlar ve bununla beraber gelişen örgütsel süreçler detaylandırılmıştır. Daha sonra; düşünürler örgütsel süreçler bağlamında kimi zaman ontolojik örgütlenme şekillerinde otoritenin etkisini kimi zaman modern yönetsel araç olarak uzmanlaşmış kadroların yönetime etkisini ele almışlardır. Düşünürlerin otorite anlayışları dikkate alınarak günümüz otorite anlayışlarına ve yönetsel süreçlere öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to shed light on contemporary authority understandings by dealing with similar approaches to organizational forms as well as parallel imaginary and conceptual analyzes about their understanding of authority although Max Weber and Ibn Khaldun had lived in different periods. Firstly authority and the stages of authority throughout history, the relation of authority with power, the historical process of administration and the general information about bureaucracy and legitimacy are summarized for this purpose. Then, two thinkers' basic concepts about information systems are roughly dealt with. The approaches they have brought to the authority and the organizational processes that develop along with them have also been elaborated. Later, not only have thinkers sometimes dealt with the influence of authority on the forms of ontological organization in the context of organizational processes, but also the influence of specialized agencies as modern administrative means on management. Suggestions have been made to current understanding of authority and administrative processes by taking into consideration the understanding of thinkers' authority.