Özelleştirme uygulamasının örgütsel bağlılık, örgütsel vatandaşlık davranışı ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisi: Bir alan araştırması
The organizational commitment of privatization implementation, organizational citizenship behavior and that's intention to leave the effect: A field research
- Tez No: 465945
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAFAK KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışma, özelleştirme uygulamalarının işletmelerdeki örgütsel bağlılık, örgütsel vatandaşlık davranışı ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini tespit etmek için yapılmıştır. Özelleştirmeye yönelik tutumlar bireysel ve toplumsal yönleri nedeniyle iki boyuta indirgenerek incelenmiştir. Özelleştirme ile ilgili genel anlamda olumlu düşüncelere sahip işgörenlerin örgütsel bağlılık, örgütsel vatandaşlık davranışı ile ilgili düşüncelerinin pozitif ve anlamlı olduğu saptanmıştır. İşten ayrılma niyeti konusunda ise işgörenlerin genel olarak kararsız oldukları bunun yanı sıra sosyal haklarını elde ettikleri andan itibaren ayrılma niyetine girdikleri tespit edilmiştir. Tüm bulgular ışığında bireylerin özelleştirmeden dolayı kurumlarını suçlamadıkları, kurumlarına karşı sadakat içerisinde olduklarını, gelişmelerin kendilerini etkileme derecesine göre örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışının göreceli şekilde değiştiği tespit edilmiştir. İşten ayrılma niyeti içine giren işgörenlerin aslında özelleştirmeye yönelik tepkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Tüm bulgular ışığında, özelleştirme uygulamalarının merkezde olduğu, örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık anlayışının göreceli bir seviyede gerçekleştiği, işten ayrılma niyeti ise bireye bağlı şekilde ardıl olarak belirlendiği bir model oluşturmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of privatization practices on organizational commitment, organizational citizenship behavior and intent to leave work. Attitudes towards privatization have been examined by reducing them to two dimensions due to their individual and social aspects. Organizational commitment and organizational citizenship behaviors were positively and statistically significant for the occupants with positive general thinking about privatization. Regarding the intention to leave the workplace, it has been found that the workers generally intend to leave after they acquire their social rights as well as they are generally unstable. It has been found in all findings that individuals do not blame their institutions for their privatization, they are loyal to their institutions, and organizational commitment and organizational citizenship behaviors change relative to their degree of influence on their own development. It has been determined that occupations entering into intent to leave the factory are actually reactions to privatization. In all findings, it is possible to create a model in which privatization practices are centralized, organizational commitment and organizational citizenship are realized at a relative level, and intention to leave work is consecutively determined depending on the individual.