ISO 55001 standardı kapsamında toplu taşımada varlık yönetimi: Ankara ili EGO Genel Müdürlüğü üzerinde bir uygulama
Asset management in public transport under ISO 55001 standards: An application on EGO General Directorate in Ankara
  1. Tez No: 465966
  2. Yazar: İSA ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKNUR ARZU AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Varlık yönetimi, varlıklardan değer elde etmek isteyen her işletme için önemli olan ve 2014 yılında yayınlanan ISO 55000 Varlık Yönetim Standart Serileri ile uluslararası standart haline gelen bir alandır. Gelişen teknoloji ile toplu taşımada kullanılan varlıklar elektrik ve mekanik sistemlerle daha karmaşık bir hale gelmekte, yüksek maddi değerlere ulaşmakta ve işletmeler için ciddi yatırımlar oluşturmaktadır. Bu nedenle varlıkları etkin kullanmak, sürdürülebilir işletmeler için zorunluluk haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, toplu taşıma sektöründe varlık yönetimi ve standartlarını araştırmak, Ankara Büyük Şehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğünde bu sistem ve standartların hangi aşamalarda uygulandığını ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında EGO'daki mevcut durum analiz edilmiş ve süreç akışları çıkarılmıştır. ISO 55001 standard içerikleri ile işletmedeki mevcut uygulama arasındaki fark analizi yapılarak, işletmenin güçlü ve zayıf yönleri tespit edilmiş ve öneriler getirilmiştir. Firmada varlık yönetim standardı oluşturmak için yol haritası aşama aşama anlatılmış ve örnek zaman çizelgesi oluşturulmuştur. Çalışmadaki veriler kurumsal dökümanlar, yüz yüze görüşmeler ve gözlem yapılarak elde edilmiştir. Bu tez, toplu taşıma sektöründe varlık yönetimi konusunda kılavuz olarak değerlendirilebilir. ISO55000 standard serileri halen çok yeni olduğu ve Türkiye'de bu standarda sahip sınırlı sayıda firma olduğu göz önüne alındığında, çalışma bundan sonraki belgelendirme çalışmalarına rehberlik edecektir. Gerek uygulama gerek akademik kapsamda ülkemizde konu ile ilgili çalışmaların artırılarak sektöre öncü olunması ve hızla adımlar atılarak işletmelerin varlık yönetim sistemlerine geçişinin sağlanması gerekliliğini açıkça ortaya konmuştur
Özet (Çeviri)
Asset management is important for any business that desires to obtain value from assets, and it has become an international standard with the ISO 55000 Asset Management Standard Series published in 2014. With the developing technology, public transportation assets have become more complex with electrical and mechanical systems, reached high material values and results in significant investments for businesses. Therefore using assets effectively has become a necessity for sustainable businesses. Purpose of this study is searching asset management and standards in the public transport sector, and showing which stages are implemented in these systems and standards in Ankara Metropolitan Municipality EGO General Directorate. Within the research scope, the current situation in EGO has been analyzed and process flows have been established. Performing a gap analysis between the ISO 55001 standard contents and the existing application in operation, strengths and weaknesses of are identified and suggestions were made. The road map is explained step by step and a sample timetable is set up for asset management standard at company. In this study, all data were obtained with institutional documents, face-to-face interviews and observations. This thesis can be considered as a guide for asset management in the public transport sector. Considering that the ISO 55000 standard series are still very new and there are limited number of companies with certification in Turkey, the study will guide the for further documentation efforts. This study clearly demonstrates that, further work is necessary on this topic to increase both application based and academic scope. It should lead the sector and guidence to companies is needed to provide transition to asset management systems in our country.