Türkiye ekonomisinde finansal gelişme ve ekonomik büyüme dinamikleri
The dynamics of financial development and economic growth in Turkish economy
  1. Tez No: 465970
  2. Yazar: ERDOĞAN MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Finansal sistem, fon fazlası olan iktisadi birimlerden fon açığı olan kesimlere fon akımlarını sağlayan, bu akımları etkileyen, fon tedarik ve birikimine katkıda bulunan birden fazla etmenin bir araya gelmesi sonucu oluşmuş bir yapıdır. Bu yapı, bir ekonomide tasarrufların yatırımlara dönüşüm süreci üzerinde önemli etkilere sahiptir. Bir finansal sistemin toplam ekonomi içindeki nicel büyüklüğünün artması yanında niteliksel yönden de gelişmesi finansal gelişmeyi ifade eder. Finansal gelişme kavramı ölçülürken çoğunlukla niceliksel yönden değerlendiren kriterlerin ele alındığı görülmektedir. Bu tez çalışmasında da finansal gelişme kavramı, finansal piyasaların derinlik ve büyüklüğünü ifade eden değişkenler yardımı ile yani nicelik yönü ile ele alınarak Türkiye ekonomisi için finansal gelişmenin ekonomik büyüme üzerinde etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmada finansal gelişme ölçütü olarak finansal kesimin büyümesini ifade eden ve geniş anlamda para arzının göstergesi olan M3'ün milli gelire oranı (M3/GSYH) kullanılmıştır. Analiz çalışmalarında Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif (Auto Regressive Distributed Lag, ARDL) sınır testi (bound test) yaklaşımı kullanılarak kısa ve uzun dönem nedensellikler tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde; kısa-dönemde hem finansal gelişme hem de ekonomik büyümenin karşılıklı olarak birbirlerini etkileyen değişkenler olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Söz konusu ilişki uzun dönemde incelendiğinde ortaya çıkan sonuç farklılaşmakta ve karşılıklı ilişki ortadan kalkmaktadır. Uzun dönemde paranın etkisi nötr kabul edildiğinden, uzun dönemde ekonomik büyümenin finansal gelişme üzerinde etkisinin olmadığı sonucu anlamlı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The financial system is a structure that brings together fund flows from the economic units with excess funds, which affect the flows of these funds, and the combination of multiple factors contributing to fund procurement and accumulation. This structure has significant effects on the conversion process to investments in investments in an economy. The quantitative growth of a financial system in the total economy as well as the development of the qualitative direction implies financial development. When measuring the concept of financial development, it is seen that the criteria that mostly evaluate quantitatively are considered. In this thesis study, the concept of financial development was investigated with the help of variables expressing the depth and magnitude of financial markets, that is to say, whether the financial development for the Turkish economy had an effect on economic growth. The M3's national income rate (M3 / GDP), which represents the growth of the financial sector as a measure of financial development in the survey and which is indicative of the supply of money in a broad sense, has been used. Short and long term causalities were determined by using the ARDL bound test approach in the analysis studies. When the findings are evaluated; Both financial development and economic growth are mutually influential variables in the short-term. When the mentioned relationship is examined in the long term, the result is different and the mutual relationship is getting out of the way. Since the influence of money is considered neutral in the long run, it is significant that in the long run economic growth does not have an impact on financial development.