Hizmet sektöründe kişilik özellikleri ile tüketici temelli marka değeri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Konaklama işletmeleri üzerine bir uygulama
Examination of the relationship between personality traits and consumer-based brand equity in the service sector: An implementation on hotel business
- Tez No: 465969
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Araştırmanın amacı tüketici temelli marka değeri ile kişilik özelliklerinin araştırılmasıdır. Çalışmada otel işletmeleri tarafından oluşturulan marka değeri tüketici perspektifinden değerlendirilmiştir. Araştırmada verilerin toplanması için 5 Büyük Faktör Kişilik Envanteri ve Tüketici Temelli Marka Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya 202 kadın ve 224 erkek olmak üzere toplam 426 kişi dahil edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre kişilik özelliklerinin marka bağlılığı üzerinde herhangi bir anlamlı etkisi yoktur. Bununla birlikte; marka farkındalığı, marka çağrışımı, algılanan kalite ve marka değerinin tüketicilerin kişilik özellikleri tarafından etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to investigate personality traits with consumer- based brand values. The brand value created by tourism and hotel management in the study was evaluated from the consumer perspective. 5 large factor personality inventory and consumer based brand scale were used to collect data in the study. A total of 426 persons, 202 female and 224 male, were included in the study. According to the findings obtained from the research, there is no significant effect of personality traits on brand loyalty. However, Brand awareness, brand associations, perceived quality and brand value are predicted by consumers' personality traits.