Ağ toplumu ve kimlik
Network society and identity
- Tez No: 466013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çağımızda yaşanan değişim ve dönüşümler, toplumsal yapı ve ilişkilerde yeni bir tarihsel döneme işaret etmektedir. Enformasyon, internet ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, yeni toplumsal dönemin ağ toplumu olarak nitelendirilmesine neden olmuştur. Özellikle internetin etkisiyle ortaya çıkan gelişmeler, yerel ve küresel ölçekte önemli bir etkiye yol açmıştır. Zaman ve mekân kısıtlamasının ortadan kalkması sosyal ilişkilere, gündelik yaşamımıza yeni bir boyut kazandırmıştır. Bilhassa internetin bireyselleşmesi, sosyal medyanın etkin kullanılması, sosyal ağların vazgeçilmez hale gelmesi günümüz toplumlarını ağ toplumuna dönüştürmüştür. Bu nedenle toplumsal gelişmelerce belirlenen,şekillenen kimlik, ağ toplumundaki niteliklerden ve gelişmelerden etkilenmiştir. Kimlik, ağ toplumunun özelliklerine paralel olarak,farklı faktörlerin etkisiyle daha geniş bir çevrede ve daha çeşitli değerlere ve küresel anlamda oluşan kültürel öğelere bağlı olarak yeniden oluşmaya başlamıştır. Ağ üzerinde süren yaşamlarımız, kimliğimizi de dijital kimliklere dönüştürmüştür.
Özet (Çeviri)
Changes and transformation in our living time, poin out social structure and relations new historical term. Information, internet and developments in new communication technologies have caused, the new social period characterized as a network. Specially net-oriented developmnets have caused on effect on a local and golbal scale. Limitation of time place disappearinghave brought a new dimension. Social relations our daily life. Specially,the individualization of the internet(net) the effective use of social media and social networks becoming indispensable case have been transformed modern day. Society into the network society. For this reason, determination of social development formed identity, has been influenced by qualities and development. İdentity network has been reoccuring depending on in larger environment and more various values in parallel with properties of te society and cultural elements that form golbally. The lives that we have been leading on the network make our own identity digital as well.