Kamusallığın yapısal dönüşümü bağlamında ağ toplumu ve benlik inşası: Second life yaşam dünyası
Network society and self building in the context of the structural transformation of publicity: Second life world
- Tez No: 664072
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 385
Özet
Günümüzde kamusallığı internet ortamında yaşayan insanlar, zamanının büyük çoğunluğunu sanal ortam içerisinde yarattıkları kimlikler ile geçirmektedirler. Yaratılan yeni kimlikler benliklerle bütünleşerek insanlarda düşünsel ve davranışsal düzeyde birtakım değişimlere sebep olmaktadır. Postmodern dönemin istikrarsız“çoklu benlik”lerinin kamusal alanlarda kendilerini ne kadar ifade edebildikleri sorgulanır hale gelmiştir. Çalışmamızda farklı uçlarda görülen benlik ve kamusallığın birbirini etkilediğine, sanal kamusallığın sanal benlik aracılığıyla şekillendiğine ve içi boşalan gerçek kamusallığın sanal kamusallığı işlevselleştirdiğine dair bulgular elde edilmiştir. Kamusal alanın vazgeçilmez ürünü olan kamuoyu, ağ toplumu ve benlik arasındaki ilişkiyi keşfetmek üzere Second Life (SL) sanal yaşam dünyası seçilmiştir. Bu dünya içinde yaşayan SL kullanıcılarının benlik saygı seviyeleri, aşağılık kompleks seviyeleri, kişilik tipleri, benlik sunum taktiklerini kullanma dereceleri ve kamusallık işlevsellikleri ölçülmüştür. Sahadan bizzat veri toplamak için SL yaşam dünyasında bir avatar oluşturulmuş, bir (1) yıl boyunca aktif olarak bu dünyada bulunarak sanal etnografya yöntemiyle gözlem yapılmış ve iki farklı avatarla 309 SL kullanıcısına çevrimiçi anket yapılmıştır. AMOS istatistik programı ile yapısal eşitlik modeli kurularak veriler analiz edilmiştir. Bu bağlamda kişilik tipleri, aşağılık kompleksi ve benlik saygısı seviyesinin insanları birtakım farklı benlik sunum taktiklerini kullanmaya yönlendirdiği, çeşitli maskeler aracılığıyla kullanılan bu taktiklerle insanların kamusal varlıklarını ilan ettikleri görülmüştür. Kamusallık ilkelerinden içtenlik, söylemsel eşitlik, gerekçelendirme, karşılıklılık, siyasal ve ekonomik güçlerden bağımsızlık ilkelerinin sanal dünyada daha işlevsel olduğu görülmüştür. Bedensel engelliler, pasif kişilik tipleri ve“diğer”cinsiyet gruplarının sanal kamusallık işlevselliklerinin yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca sanallığın gerçekle tamamen yer değiştirmesinin ve aşırı sanallaşmanın pasifleşme ve narsistleşme gibi problemlere yol açabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, people who live publicity in the internet spend most of their time with the identities they create in the virtual environment. The newly created identities integrate with the selves and cause some mental and behavioral changes in people. The extent to which the unstable“multiple selves”of the postmodern period can express themselves in public spaces has become questionable. In our study, it was found that the self and publicity seen at different extremes affect each other, the virtual publicity is shaped by the virtual self, and the hollow real publicity functionalizes the virtual publicity. The Second Life (SL) world has been chosen to explore the relationship between the public, the network society and the self, which is an indispensable product of the public space. The self-esteem levels, inferiority complex levels, the use of self-presentation tactics, personality types and publicity functionality of SL users living in this world were measured. In order to personally collect data from the field, an avatar was created in the SL life world, actively been in this world for one (1) year, observation was made using the virtual ethnography method, and an online survey was made to 309 SL users with two different avatars. The data were analyzed by establishing a structural equation model with the AMOS statistical program. In this context, it has been determined that the inferiority complex, personality types and the level of self-esteem lead people to use some different self-presentation tactics, and people declare their public existence with these tactics used through various masks. It has been observed that the principles of publicity, sincerity, discursive equality, justification, reciprocity, independence from political and economic powers are more functional in the virtual world. It has been determined that physically disabled people, passive personality types and“other”gender groups have high functionality of virtual publicity. In addition, it has been evaluated that the complete replacement of virtuality with reality and excessive virtualization can lead to problems such as passivation and narcissism.