Türkiye'ye göç eden Suriyeli gençlerin gelecek beklentileri: Malatya örneği
The future expectations of the Syrian youth immigrated to Turkey: A case study for Malatya
- Tez No: 466021
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL ARPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma Suriye'de 2011 yılından beri devam eden iç savaş yüzünden Suriye'den kaçıp Türkiye'ye yerleşen ve üniversite eğitimini burada tamamlamak isteyen Suriyeli gençlerin gelecek beklentileri hakkındadır. Çalışmanın girişinde betimsel yöntem kullanılarak“göç”hakkında bir yazın taraması yapılmıştır. Göç tanımları, göç türleri, nedenleri ve sonuçları çok yönlü olarak irdelenmiştir. Dünyada ve Türkiye'de hali hazırda geçerli olan göçmenlik statü ve hakları (mülteci, sığınmacı, seyahat hakkı, vs) ve Türkiye'de Suriyeli göçmenlerin ülkemizdeki statü ve sorunları ele alınmıştır. Çalışmanın sonunda bir alan araştırmasına yani bir ankete yer verilmiştir. Anket sonuçlarına göre kendilerine ikinci bir ülke vatandaşlığının verilmesi durumunda % 50'ye yakın bir oran ile Türk vatandaşlığı birincil en çok istenen vatandaşlık seçilmiştir. Kanada devleti vatandaşlığı ikinci en çok tercih edilmiştir. Asya ülkelerini hiçbir öğrenci tercih etmemiştir. Gençlerin %60'a yakını gelecekte bir Türk vatandaşı ile evlenmeyi düşünürken yaklaşık %40'a yakını evlenmeyi düşünmemektedir. Suriyeli öğrencilerin Türkiye'ye ilişkin tutum ve beklentileri genellikle olumludur. Gençler Türkiye'nin, Suriye'nin geleceğinin şekillenmesinde ağırlıklı bir konumda olmasını istemektedirler. Suriye'de savaş bittikten sonra Suriye'ye dönmek isteyenlerin oranı %74,4, geleceğini Türkiye'de kurmak isteyenlerin oranı ise %86. Gençler Suriye'ye demokrasinin geleceğine inanmaktadırlar ve ülkelerinin rejiminin de Türkiye'deki rejime benzemesini istemektedirler.Bu çalışma Malatya iline yönelik olarak hazırlanmış olup daha önce benzer bir çalışma yapılmamıştır. Malatya'da üniversite düzeyinde olan öğrenci kitlesinin geleceğe yönelik sosyolojik ve politik beklentilerinin bilinmesinin gerek Türkiye Devleti için gerekse gelecekte bitmesini umduğumuz savaş sonrası Suriye Devleti'nin alacağı şeklin tahmini açısından da yarar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study is about the future expectations of the syrian youth, fled from the Syrian Crisis to Turkey, aiming to complete an university degree. It includes a descriptive analysis about immigration and its varieties, reasons and outcomes. Currently recognized statues of immigrants throughout the world and Turkey, the statues of the syrian immigrants in Turkey and the difficulties the immigrates are facing is presented. The results of a field study takes place in the end. According to the results, if given another citizenship to the syrian students, approximately 50% of them would like to gain the turkish citizenship. The Canadian citizenship is the second most desired one. Asian citizenship is not desired at all. Nearly 60% of them are not against to get married with a turk while 40% doesn't consent this marriage. Turkey's future is perceived with positive attitudes and expectances. Most of them wish to see Turkey partaking a key role in Syrian's future. 74.4% of them are eager to return to their homeland when the war comes to end. 86 % of them wish to build a new life in Turkey. Democracy is believed to come to the Syrian state and this new democratic state is wished to have a similar system of government as in the Turkish State. This study is unique because never has a similar case study been carried before for Malatya. Having knowledge of the Syrian students sociological and politic considerations will help to understand the future of the Syrian state after the war.